Індивідуальна податкова консультація: навіщо потрібна, як отримати
Іноді норми податкового законодавства складно або взагалі неможливо трактувати однозначно. У таких ситуаціях, щоб дізнатися позицію податківців та убезпечити себе, платники податків звертаються до них по роз’яснення.
Звісно, можна аналізувати інформаційні листи ДПС, роз’яснення на офіційному вебсайті, у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (ЗІР) та узагальнюючі податкові консультації (УПК). Але всі ці матеріали не є законодавчими актами, їх не можна використовувати як «залізні» аргументи в особистих суперечках із податковою. Податківці завжди можуть послатися на те, що ваша ситуація особлива і не вписується у загальне роз’яснення.
Індивідуальні податкові консультації ДПС. Довідник
Індивідуальні податкові консультації (ІПК), надані іншим платникам податків, — то окрема тема. Їх «приміряти на себе» взагалі не можна. Адже ІПК має індивідуальний характер, нею може користуватися винятково платник податків, якому ДПС надала таку консультацію (п. 52.2 Податкового кодексу України; ПК).
Попри те що з ІПК, яку надали іншому платникові, можна отримати аргументи для дискусії з ДПС, це не убезпечить від штрафів. Виходить, що краще все ж запитати власну ІПК. Принаймні, так здається на перший погляд. Та чи так це? Проаналізуємо «плюси» та «мінуси».
У якій формі можна отримати ІПК
На ваш вибір ДПС може надати ІПК в усній, паперовій або електронній формі.
ІПК, надана у паперовій або електронній формі, обов’язково має містити:
- назву — «індивідуальна податкова консультація»;
- реєстраційний номер у єдиному реєстрі ІПК (далі — Реєстр);
- опис питань, що порушує платник податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника, обґрунтування застосування норм законодавства;
- висновок з питань практичного використання таких норм законодавства (п. 52.3 ПК).
Індивідуальну податкову консультацію надають:
- в усній формі — органи контролю, визначені в підпункті 41.1.1 ПК (центральний і територіальні органи ДПС), а також державні податкові інспекції (ДПІ);
- паперовій та електронній формах — органи контролю, визначені в підпункті 41.1.1 ПК, окрім ДПІ (п. 52.4 ПК).
Тож по письмову чи електронну ІПК слід звертатися до територіального органу ДПС. Натомість усна ІПК, яку може надати ДПІ, не має сенсу, оскільки не звільняє від штрафів.
Чи можна оскаржити наказ про затвердження ІПК
Чим допоможе індивідуальна податкова консультація
Якщо ви діяли відповідно до ІПК, яку вам надали у паперовій або електронній формі, за умови що вона зареєстрована в Реєстрі, або згідно з УПК, ця обставина звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень (пп. 112.8.2 ПК).
Увага! Запитуйте ІПК лише в електронній чи паперовій формі — вона звільняє від штрафів.
Разом із цим платник податків та/або податковий агент, який діяв відповідно до ІПК, не звільняється від обов’язку сплатити податкове зобов’язання, визначене ПК (п. 53.1 ПК). Тобто якщо отримали ІПК, але податківці все одно донарахували податок за цією операцією, вас не притягнуть до фінансової відповідальності у вигляді штрафів і пені, але сплатити донарахований податок все одно доведеться.
Тому постає запитання — в чому тоді зиск від ІПК, якщо наразі все одно можна скористатися правом сплатити донараховані податки без штрафів протягом 30 календарних днів (к. дн.)? Підстава — підпункт 69.37 підрозділу 10 розділу ХХ ПК.
Коли відповідатимете собі на це запитання, візьміть до уваги, що це звільнення працює лише для перевірок, що їх відновили або розпочали з 1 серпня 2023 року і завершили до дня, коли припинять або скасують воєнний стан.
Отже, коли припинять або скасують воєнний стан чи змінять цю норму ПК, тоді ІПК знадобиться. Та і є надія, що податківці не будуть суперечити власним роз’ясненням в ІПК і донараховувати податок.
Увага! Якщо ІПК суперечить ПК, вона звільнить лише від фінансових санкцій, але не від сплати донарахованого податку, якщо таке станеться.
Як довго чекати на відповідь
Податківці мають відповісти протягом 25 к. дн. після дня, коли надійшло звернення на ІПК. Уповноважена особа центрального органу ДПС може подовжити цей строк, але не більш ніж на 15 к. дн. Про це вас повідомлять письмово — перш ніж спливуть початково визначені 25 к. дн. (п. 52.1 ПК).
ІПК у паперовій або електронній формі підлягає реєстрації в Реєстрі та розміщенню на офіційному вебсайті центрального органу ДПС. Тут не зазначають найменування (прізвище, ім’я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та податкової адреси. Тобто конфіденційність не порушують.
З якої причини ІПК можуть не внести до Реєстру
Отримавши ІПК від територіального органу (відокремленого підрозділу), Центральний орган ДПС протягом наступних 15 к. дн., але не пізніше ніж 40 к. дн. після дня отримання відповідного звернення платника, ухвалює одне з рішень:
- внести відомості про ІПК до Реєстру;
- відмовити у внесенні відомостей до Реєстру. У такому разі центральний орган ДПС водночас надасть вам ІПК від свого імені та внесе відомості про таку консультацію до Реєстру;
- відмовити у внесенні відомостей до Реєстру, якщо в Реєстрі вже є аналогічна ІПК, яку вам надали із цих самих питань, що зазначені в запиті (роз'яснення ГУ ДПС в Одеській області).