Робота у святковий день: за яких умов надають інший день відпочинку

Як оплачують роботу у вихідні, святкові й неробочі дні

Держпрці встановило, що підприємство не оплатило працівникам роботу у святкові і неробочі дні у подвійному розмірі. Відповідно був нарахований штраф.

Цю справу розглянув Верховний Суд (ВС) за касаційною вимогою Держпраці. В ній контролери зазначили, що працівникам підприємства не змогли надати інший день відпочинку, оскільки, вони одержують місячний оклад. Та робота у святкові і неробочі дні провадилася у межах місячної норми робочого часу. А відтак, якщо надати день відпочинку за таку роботу, то не буде повністю відпрацьована встановлена норма робочого часу.

Рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено обставин справи (з перевіркою їх належними, допустимими, достовірними і достатніми доказами) щодо того, чи здійснювалась працівниками робота у святковий чи неробочий день у межах місячної норми робочого часу, або ж понад таку норму.

ВС послався на постанову Пленуму ВС «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13, в якій йдеться, що працівникам, які залучались до роботи у святковий чи неробочий день, її оплачують за години, відпрацьовані в ці дні:

  • відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
  • працівникам, чия праця оплачується за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної такої ставки;
  • працівникам, які отримають місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо ця робота провадилась у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної такої ставки, якщо цю норму було перевищено.

На бажання працівника, який працював у святковий або неробочий день, можна надати інший день відпочинку за умови, що робота в цей день виконувалась понад установлену місячну норму робочого часу.

Отже, у разі, залучення до роботи у святковий чи неробочий день працівників, які одержують місячний оклад, таку роботу оплачують у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, лише якщо ця робота провадилась з перевищенням місячної норми робочого часу. При цьому, у разі виконання зазначеними працівниками роботи у святковий чи неробочий день, однак, у межах місячної норми робочого часу, інший день відпочинку не надають, оскільки це спричинить зменшення встановленої їм норми робочого часу.

ВС задовільнив касаційну скаргу Держпраці.

Постанова ВС від 24.07.2019 № 817/2367/16


Вебінар для бухгалтера

Статті за темою

Усі статті за темою

Відрядження 2024: як оформити

Все про відрядження в Україні — в огляді. Також аналізуємо документальне оформлення відрядження
197920

Відрядження на власному автомобілі

Для працівників вояж у відрядження на автомобілі комфортніший та зручніший, ніж на громадському транспорті, однак для бухгалтера — додаткова робота. Розглянемо, як відобразити у податковому та бухгалтерському обліку витрати на відрядження працівника на власному автомобілі
17914

Як вести підсумований облік робочого часу

Скористайтеся порадами експертів, щоб запровадити підсумований облік робочого часу, вести його без помилок, скласти графік змінності та оплачувати час, відпрацьований понад норму
30947

Виробнича практика на підприємстві: як оформити й оплачувати працю

Виробнича практика — частина навчального процесу. Практиканти на підприємстві можуть бути як учнями професійно-технічних навчальних закладів (профтехучилищ), так і студентами вишів (ст. 29 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР; ст. 51 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII)
40238

Страховий стаж для виходу на пенсію

У статті експерт розкаже все про страховий стаж для виходу на пенсію. Зручні таблиці допоможуть, коли постали перед потребою, як визначити страховий стаж для пенсії
110363

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді