Профспілки пропонують підвищити мінімальну зарплату та прожитковий мінімум
Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму
У листі профспілок до КМУ наголосили, що затверджений Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX (далі — Закон про Держбюджет) розмір мінімальної зарплати на 2025 рік, на переконання профспілок, не відображає реальної вартості життя в Україні та не забезпечує достатнього життєвого рівня працівників і членів їхніх сімей.
Так, мінімальна зарплата майже на третину відстає від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За розрахунками Мінсоцполітики вона становить 11 259 грн у цінах травня 2025 року. Це не дозволяє працівнику оплатити навіть мінімальний набір продуктів та послуг.
Як наслідок, не виконуються у повному обсязі й домовленості чинної Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні. Зокрема, знизилося співвідношення мінімальної зарплати до середньомісячної на кінець року з 46,4% у 2021 році до 37,3% у 2024 році (п. 2.6 Генугоди), що віддаляє Україну від європейських підходів щодо визначення мінімальної заробітної плати та виконання Директиви (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі.
Індексація зарплат повертається в липні 2025-го
Значний дефіцит робочих місць з гідною оплатою праці, відставання української зарплати від трудових доходів за кордоном, різке зростання цін на продукти та послуги генеруватимуть подальший відтік за межі України кваліфікованих працівників. У листі також звертають увагу на тому, що трудові доходи працівників в Україні значно відстають від європейського рівня. Так, на початку 2025 року українська мінімальна зарплата становила 183,6 євро, що втричі нижче самої низької мінімальної зарплати в країнах ЄС — Болгарії (551 євро) та у 5,9 раз нижче, ніж у Польщі (1 091 євро).
СПО об’єднань профспілок просить КМУ за підсумками виконання Держбюджету України у І півріччі 2025 року внести на розгляд ВРУ зміни до Закону про Держбюджет щодо підвищення розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.