Де та як КНП оприлюднює інформацію про використання публічних коштів
В Україні діє Закон «Про відкритість використання публічних коштів» від 11.02.2015 № 183-VIII (далі — Закон № 183). Доступ до інформації про використання публічних коштів має бути вільним для всіх. Цю інформацію повинні оприлюднювати й КНП, що мають статус закладу охорони здоров’я (ЗОЗ).
Вища школа Головбуха рятує бухгалтерів КНП
Які кошти КНП є публічними
Публічними є кошти:
- державного бюджету (крім таємних видатків);
- бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів;
- кредитні ресурси, надані під державні та місцеві гарантії;
- кошти Національного банку України;
- державних банків;
- державних цільових фондів;
- Пенсійного фонду України (ПФУ);
- фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також кошти суб’єктів господарювання державної і комунальної власності, отримані ними від їхньої господарської діяльності (ст. 1 Закону № 183).
Суб’єкти господарювання державної і комунальної власності (далі — підприємства) — підприємства, утворені в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов’язань і здійснення платежів, у т. ч. державні, казенні, комунальні підприємства, а також господарські товариства, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50%, їхні дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50% і більше належить державним, у т. ч. казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50%, об’єднання таких підприємств.
У контексті цих визначень КНП:
- належить до суб’єктів господарювання державної та комунальної власності;
- мусить оприлюднювати інформацію про використання коштів як із місцевого бюджету, так і від НСЗУ.
Закон № 183 не містить визначення «державних коштів». Виходимо з того, що до них належать і кошти місцевих бюджетів.
Кошти від НСЗУ не мають статусу бюджетних. З огляду на визначення публічних коштів у статті 1 Закону № 183 вважаємо ці кошти — отриманими від господарської діяльності.
Як визначити зарплату завідуючого відділення? Чи буде порушенням ставка лікаря 7200 грн і ставка середнього медичного персоналу 5600 при за встановлених мінімальних зарплатних рівнів 20 000 та 13 500 грн?
Які вимоги до інформації про використання публічних коштів та строки оприлюднення
Інформацію щодо публічних коштів КНП готують і подають для оприлюднення на єдиному веб-порталі використання публічних коштів. Доступ до цього порталу є вільним і безоплатним. Вимоги до інформації:
- точна, вичерпна, правдива;
- відображає фактичний стан на відповідну дату або за відповідний період.
Яка відповідальність керівника КНП за недостовірність і неповноту інформації ☝️
Які відомості подавати, залежить від джерел коштів (ст. 3 Закону № 183).
Як подати інформацію для оприлюднення інформації про використання публічних коштів
Роз’яснення знайдете в Порядку реєстрації суб’єктів надання інформації про використання публічних коштів на єдиному веб-порталі використання публічних коштів, затвердженому наказом Мінфіну від 22.06.2018 № 575 (далі — Наказ, Порядок № 575).
Щоб зареєструватися, зазначте на веб-порталі дані:
Підтвердьте реєстраційні дані за допомогою електронного цифрового підпису.
Читати більше в журналі «Головбух Медицина» ⏩