Як змінюється порядок бронювання військовозобов’язаних із 1 грудня
Нові правила бронювання військовозобов’язаних втілили в Постанові № 1332, яка набирає чинності з 01.12.2024. Вона призначена для підприємств, установ та організацій, що є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення (далі — критичне підприємство).
Отже, посадовці:
- затвердили нову редакцію Порядку № 76;
- скасували Порядок № 650, в якому окремо були встановлені правила бронювання через Дію;
- змінили критерії, за якими визначають критичний статус для підприємств;
- скасували паперові форми документів для бронювання (списків, повідомлень, довідок, витягів і звітів).
Не обійшлося без перехідних положень, за якими анулюють відстрочки та переглянуть критичний статус підприємств. Після 01.12.2024 бронюйте працівників винятково через Портал Дія. Далі — детальніше.
Анулювання відстрочки до 28.02.2025
Відстрочки (бронювання), що всі критичні підприємства отримали на працівників за списками до Мінекономіки та через Портал Дія, продовжують діяти, але не довше ніж до 28.02.2025 (пп. 1-2 п. 2 Постанови № 1332). Це стосується бронювань, наданих до 01.12.2024. Якщо в грудні 2024-го забронюєте працівника за новими правилами, його відстрочка діятиме на строк її надання.
Наприклад, відстрочка, яку раніше надали зі строком дії до 15.02.2025, діятиме до цієї дати. Відстрочку, надану до 07.04.2025, анулюють 28.02.2025. Доведеться заново забронювати цього працівника, але вже за новими правилами.
Коли забронюєте працівника за новими правилами до завершення строку, стару відстрочку анулюють.
ЯК ЗАНОВО ПІДТВЕРДИТИ КРИТИЧНИЙ СТАТУС
Критерії критичності для підприємств, які забезпечують потреби ЗСУ
Оновили критерії критичності підприємств для потреб Збройних Сил, інших військових формувань (п. 9, 10 Критеріїв № 76; Постанова № 1361∗).
∗ Постанова КМУ «Про внесення змін до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період» від 29.11.2024 № 1361.
Щоб отримати критичний статус, такі підприємства звертаються з відповідним обґрунтуванням до Міноборони або Мінстратегпрому, або держоргану, який керує відповідним військовим формуванням. Звернення розглядають упродовж 10 робочих днів із дня його отримання.
Статус критичного підприємство набуває із дня, коли держорган видав відповідний наказ. Цей держорган може перевіряти правомірність критичного статусу.