Вікторія Власенко: адвокат податкової практики, партнер Юридичної компанії First Pro Tax, Київ
Діана Світлічна: cтарший податковий експерт Юридичної компанії First Pro Tax, Київ
Клуб білого бізнесу — неофіційна назва переліку платників податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Як декларує контролер у численних публікаціях, мета створення клубу білого бізнесу (КББ) — стимулювати й підтримувати розвиток легальної підприємницької діяльності в Україні.
Критерії та порядок формування переліку учасників клубу білого бізнесу депутати визначили в Законі № 3813. Для цього пункт 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПК) доповнили підпунктом 69.41. Уряд також розробив і затвердив Порядок № 495.
Звертаємо увагу, що поки КББ створили на час дії воєнного стану в Україні — по 31 грудня року, в якому воєнний стан припинять або скасують. Як надалі працюватимуть податківці з його учасниками, невідомо.
ДПС вже опублікувала на своєму сайті перший перелік учасників КББ під назвою «Територія високого рівня податкової довіри». Проте назви і коди державної реєстрації частини підприємств у переліку приховані. У чому причина? Чому деякі учасники клубу не схотіли публікувати дані про себе?
З’ясуємо, які переваги дає статус учасника КББ, у чому його ризики та зобов’язання. Проаналізуємо, які нові опції передбачили посадовці для учасників КББ.
Хто потрапить до «чорного» списку ДПС
Податкові перевірки учасників клубу білого бізнесу
Для учасників клубу білого бізнесу визначили вужчий порівняно з рештою платників податків перелік підстав для проведення податкових перевірок. Скоротили також строки перевірки заявленого до відшкодування ПДВ.
Податкові перевірки
Отже, тимчасовий мораторій на проведення планових перевірок і частини позапланових має на меті зменшити податкове навантаження й адміністративну роботу учасників КББ.
Проте якщо платник — учасник КББ не заявляв ПДВ до відшкодування та перелічені причини для проведення позапланових перевірок для нього не актуальні, позитивним є лише мораторій на проведення планових перевірок.
Індивідуальні податкові консультації для учасників клубу
Учасники клубу білого бізнесу отримуватимуть індивідуальні податкові консультації (ІПК) в коротші строки.
Строки отримання ІПК
Скорочення строків отримання відповідей на запити є позитивним чинником для учасників КББ. Це пришвидшує оптимізацію оподаткування, ухвалення управлінських рішень та іноді дає змогу уникнути негативних податкових наслідків.
Взаємодія учасника з комплаєнс-менеджером
Отримання інформації про податкові ризики
Новою опцією є можливість для учасника КББ отримати інформацію про податкові ризики у своїй діяльності, що виявили контролери.
У підпункті «ґ» підпункту 69.41.3 ПК читаємо:
ґ) отримання платником податків на свій запит у п’ятиденний строк відомостей про наявну у контролюючого органу податкову інформацію, яка може свідчити про податкові ризики у діяльності такого платника податків, а також консультацій щодо усунення таких ризиків…
Тобто учасник КББ може запитати в органу контролю, чи має той інформацію про виявлені податкові ризики в діяльності платника. Відповідь на запит податківці мають надати протягом п’яти днів і проконсультувати, як усунути такі ризики.
Чи є це позитивним для учасника КББ, наразі невідомо. Проте в будь-якому буде добре, якщо:
- отримана інформація корисна для платника податків;
- виявлені ризики можна усунути без збитків та інших втрат для діяльності платника.
Переваги КББ підсумуємо цитатою з підпункту 69.41.6 ПК:
Факт включення або виключення платника податку до/з Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства застосовується виключно для цілей підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.
Отже, наявність у платника податків статусу учасника КББ не передбачає інших переваг, окрім перелічених.
Клуб білого бізнесу створює для його учасників низку особливостей адміністрування податків, але тільки на час військового стану — до 31 грудня року, в якому воєнний стан припинять або скасують.
У період перебування платника податків у статусі учасника клубу білого бізнесу для нього не виникає додаткового податкового навантаження і додаткових податкових обов’язків.
Факт перебування платника податків у статусі учасника клубу білого бізнесу не створює прямих негативних податкових наслідків. Проте внаслідок підвищеної податкової уваги до такого платника, більшої відкритості його діяльності контролери можуть відстежувати й накопичувати додаткову податкову інформацію про нього. Це може спричинити податкові ризики в майбутньому.
Платники податків мають зважати на те, що статус учасника клубу білого бізнесу є тимчасовим. Невідомо, як надалі використає ДПС отриману податкову інформацію про його діяльність.
Але загалом, якщо платники податків дотримують податкової дисципліни, податкових ризиків не має виникати.