Чи складати ТТН, якщо перевозите не зважену на полі продукцію

Автор
експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Полтава
Осінь — час збору врожаю та доставки агропродукції з поля до місця зберігання. З’ясуємо, чи оформлювати товарно-транспортну накладну, якщо на полі немає змоги зважити автомобіль з продукцією

Щоб дізнатися відповідь на запитання, яке цікавить аграріїв, звернімося до Закону про автотранспорт.

Аналізуємо термінологію

Товарно-транспортна накладна (ТТН) — єдиний для всіх учасників транспортного процесу, крім фізосіб, які перевозять вантаж за рахунок власних коштів і для власних потреб, документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку. Цей документ складають у паперовій та/або електрон­ній формах. Він містить обов’язкові реквізити, передбачені Законом про автотранспорт і правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом (ст. 1 Закону про автотранспорт).

Вантажовідправник — фізособа, ФОП або юрособа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до ТТН або іншого документа на вантаж.

Автомобільний перевізник — фізособа або юрособа, яка на комерційній основі чи за власний кошт перевозить пасажирів чи (та) вантажі транспортними засобами.

Документи (для водія) для внутрішніх перевезень вантажів:

  • посвідчення водія відповідної категорії;
  • реєстраційні документи на транспортний засіб;
  • ТТН або інший документ на вантаж;
  • інші документи, що передбачені законодавством (ст. 48 Закону про автотранспорт).

Отже, якщо перевозите вантаж автомобілем з поля до місця зберігання, оформте ТТН, яка під час перевезення має бути у водія. Якщо переміщуєте вантаж власним автотранспортом, вас вважатимуть вантажовідправником й одночасно перевізником.

За перевезення вантажів без належно оформленої ТТН застосовують штраф у розмірі 1000 нмдг (неоподатковуваний мінімум доходів громадян). Тобто 17 000 грн (ст. 60 Закону про автотранспорт).

Вантажовідправник, який оформлює ТТН, зазначає обов’язкові реквізити. З-поміж них є вага транспортного засобу — як без вантажу, так і з вантажем (ст. 48 Закону про автотранспорт).

Алгоритм дій під час визначення маси агропродукції

Читайте докладно у журналі «Головбух Агро», як аграрію заповнити ТТН та інші первинні документи під час навантаження вантажу та коли завантажене авто прибуде до місця зберігання.


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді