Згідно з підпунктом 138.10.2 Податкового кодексу України (ПК) до адміністративних витрат, спрямованих на обслуговування та управління підприємством, включаються витрати, пов’язані з оперативною орендою платника податку.
Оподаткування операцій лізингу (оренди) здійснюється відповідно до пункту 153.7 ПК в такому порядку: передача майна в оперативний лізинг (оренду) не змінює податкових зобов’язань орендодавця та орендаря. При цьому орендодавець збільшує суму доходів, а орендар збільшує суму витрат на суму нарахованого лізингового платежу за наслідками податкового періоду, в якому здійснюється таке нарахування. Документом, який є підставою такого нарахування для включення суми орендної плати до витрат орендаря, є акти приймання-передачі об’єкта оренди, якщо їх підписання передбачено договором. За відсутності актів нарахування здійснюється на підставі договору оренди.
При цьому витрати з орендної плати належать до складу витрат при обчисленні податку на прибуток за умови використання орендованого майна у власній господарській діяльності.
Підтвердженням використання орендованого під офіс приміщення у власній господарській діяльності є договір оренди, в якому обов’язково вказується сума орендної плати, строки та форма оплати. На підставі цього договору орендар перераховує орендну плату на розрахунковий рахунок в банку або до каси орендодавця.
Згідно з підпунктом 185.1 ПК операції з надання нерухомості в оренду є об’єктом оподаткування податком на додану вартість (ПДВ).
Право віднесення сум податку до податкового кредиту в орендаря виникає за наявності податкової накладної, наданої йому орендодавцем та оформленої відповідно до вимог пункту 201.1 ПК та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 № 957.
Серед основних реквізитів у податковій накладній зазначається місцезнаходження (податкова адреса) продавця та покупця.
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу. А згідно з пунктом 45.2 ПК податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (ЄДР).
Тобто, незалежно від того, чи буде в податковій накладній зазначено фактичне місцезнаходження згідно з договором оренди, чи податкову адресу орендаря згідно з ЄДР, орендар матиме право на податковий кредит. Тим більше, що дані інших полів податкової накладної підтверджують його статус як платника ПДВ (індивідуальний податковий номер).
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"