Обліковуємо внески фізосіб неприбутковій організації

Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Обслуговуючий кооператив (неприбуткова організація) нараховує та отримує від фізичних осіб внески на утримання будинку та прибудинкової території. На якому рахунку в бухгалтерському обліку обліковуються дані внески? Коли виникають доходи в обліку організації: на дату оплати чи на дату нарахування внесків?

РІШЕННЯ

Житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) належать до неприбуткових організацій з ознакою неприбутковості «0015» (пп. 5.8 розд. І Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.2013 № 37).

Внески, що надходять таким неприбутковим організаціям для забезпечення потреб їх основної діяльності, звільняються від оподаткування податком на прибуток (п. 157.8 Податкового кодексу України; ПК).

Такі внески вважаються цільовими згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291. Тому їх доцільно обліковувати на рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження», зокрема, на субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».

За загальним правилом у бухгалтерському та податковому обліку дохід визначається за методом нарахувань (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід», п. 137.4 ПК).

Однак, відповідно до пункту 16 П(С)БО 15 цільове фінансування не визнається доходом, поки немає підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Тобто ЖБК та ОСББ у бухгалтерському обліку можуть не відображати цільове фінансування на дату нарахування внесків.

Тоді при отриманні внесків від фізичних осіб слід зробити проведення: Д-т 311 «Поточні рахунки в національній валюті» (301 «Готівка в національній валюті») — К-т 484.

Одночасно відображається дохід: Д-т 484 — К-т 719 «Інші доходи від операційної діяльності».

Слід зауважити, що такий порядок обліку не дає чіткої картини заборгованості за несплаченими фізособами внесками. Тому не вважатиметься порушенням спочатку провести нарахування боргу.

У такому разі слід зробити такі проведення:

  • нараховано заборгованість на суму внесків:

    Д-т 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» — К-т 484;

  • отримано внески від фізосіб:

    Д-т 311 (301) — К-т 377;

  • відображено дохід:

    Д-т 484 — К-т 719.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"
Теми:


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді