Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, встановлено статтею 200 Податкового кодексу України (ПК).
Так, згідно з пунктом 200.6 ПК платникам ПДВ дозволяється приймати самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов’язань з ПДВ. Зазначене рішення відображається у декларації з ПДВ, яка подається за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування.
Звертаємо увагу на доповнення пункту 200.6 ПК, внесене Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» від 24.10.2013 № 657-VII (далі — Закон № 657): «Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах». Це означає, що платникам ПДВ дозволяється змінювати напрям бюджетного відшкодування ПДВ.
Тобто якщо платник ПДВ задекларував суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, у рядку 23.2 декларації («у зменшення податкових зобов’язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів»), то у майбутніх звітних (податкових) періодах він має право змінити цей напрямок на напрямок «на рахунок платника у банку» шляхом внесення змін до рядка 23.1 декларації з ПДВ. Внесення таких змін здійснюється шляхом подання уточнюючого розрахунку.
! Якщо внесення змін до рядка 23.1 здійснюється платником ПДВ після перевірки контролюючим органом задекларованої у рядку 23.2 суми ПДВ, то зміна напрямку відшкодування можлива лише за підтвердженою перевіркою сумою.
Однак слід врахувати, що Закон № 657, яким внесено зазначені зміни до ПК, набрав чинність з 01.01.2014. У ситуації, що розглядається, декларацію з ПДВ подано у січні 2014 року, але за звітний період — грудень 2013 року. А фактично від’ємне значення суми ПДВ виникло за звітний період — листопад 2014 року (п. 200.3, 200.4 ПК). Попри це, право на бюджетне відшкодування ПДВ все ж виникло у січні 2014 року.
На нашу думку, у даному випадку платник ПДВ має право на зміну напрямку бюджетного відшкодування ПДВ. Адже право змінити напрямок бюджетного відшкодування мають право ті платники ПДВ, які задекларували бюджетне відшкодування у зменшення податкових зобов’язань наступних звітних (податкових) періодів після 01.01.2014. При цьому Закон № 657 не містить умову, що таке право виникає, починаючи зі звітного періоду за січень 2014 року.
Наостанок нагадаємо про дію презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (ст. 4 ПК).
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"