Система оподаткування громадської організації

ПРОБЛЕМА

Громадська організація зареєстрована як неприбуткова, але планує зайнятися прибутковою діяльністю. Засновниками громадської організації є тільки фізичні особи, статутний фонд не сформований. Чи може громадська організація перейти на спрощену систему оподаткування (4 група), не змінюючи статусу неприбуткової організації? Як бути з реєстрацією платником ПДВ?

РІШЕННЯ

Ні, не може.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI (далі — Закон № 4572) громадське об’єднання зі статусом юридичної особи створюється для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів своїх членів, є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відповідно до пункту 6 статті 3 Закону № 4572 доходи або майно (активи) громадського об’єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками) і не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого члена (учасника) громадського об’єднання, його посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Які наслідки існують при відсутності підтвердних документів з операцій у неприбутковій організації»

Поряд з цим пунктом 2 частини 2 статті 21 Закону № 4572 громадське об’єднання зі статусом юридичної особи має право здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об’єднання, або через створених в порядку, передбаченому законом, юридичних осіб (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об’єднання та сприяє її досягненню.

Таким чином, громадська організація має право вести підприємницьку діяльність та отримувати доход від неї. Проте такий доход, на відміну від прибутку підприємства, не може бути розподілений між засновниками та членами громадської організації і має бути спрямований виключно на досягнення мети громадської організації (роз’яснено в листі МДЗ від 30.12.2013 № 18710/6/99-99-19-03-02-15).

Отримавши доходи від підприємницької діяльності, громадське об’єднання зобов’язане сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів без врахування суми амортизаційних відрахувань (п. 157.11 Податкового кодексу України). Розрахунок податку на прибуток проводиться у рядках 14–18 Податкового звіту, затвердженого наказом МДЗ від 27.01.2014 № 85.

Отже, громадська організація, яка поряд з основною діяльністю займається підприємницькою згідно зі статутом громадського об’єднання, не може перейти на спрощену систему оподаткування.

Щодо ПДВ. Якщо операції, пов’язані з підприємницькою діяльність громадського об’єднання, відносяться до оподатковуваних податком на додану вартість та їх розмір протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (діє до 31.12.2014 року) та 1 млн. грн. — буде діяти з 1 січня 2015 року (без урахування податку на додану вартість), таке громадське об’єднання зобов’язане зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 ПК (п. 181.1 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"
Теми:


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді