ПРОБЛЕМА
Підприємство уклало контракт у 2010 році з нерезидентом Франції на отримання від нерезидента послуг типу інжиніринг строком на 11 місяців. Згідно з умовами контракту було зроблено попередню оплату, репатріація не утримувалася, оскільки тривалість контракту менше року. Чи потрібно утримувати репатріацію при оплаті цих послуг нерезиденту? Як ця операція оподатковується після 01.04.2011?
РІШЕННЯ
Особливості оподаткування нерезидентів після 01.04.2011 року визначені статтею 160 Податкового кодексу України (ПК). Форма та Порядок розрахунку податкових зобов’язань з податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, затверджені наказом Мінфіну від 25.06.2013 № 610.
Доходи від інжинірингу, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються за ставкою 15% в та в порядку і за ставками, визначеними статтею 160 ПК. Утриманий податок сплачується до бюджету під час виплати доходу нерезиденту за умови, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (п. 160.2 ПК).
Слід зазначити, що між Урядом України і Урядом Французької Республіки з 01.11.1999 діє Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно (далі — Конвенція).
Відповідно до частини 1 статті 7 Конвенції прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується лише в цій Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює підприємницьку діяльність у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво.
Тобто, доходи нерезидента Франції підлягають оподаткуванню на території України за умови, якщо підприємство України є постійним представництвом нерезидента Франції.
Якщо ж отримані нерезидентом доходи на території України підпадають під звільнення від оподаткування на території України згідно з вимогами Конвенції, то підставою для звільнення від оподаткування є подання нерезидентом особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (п. 103.4 ПК).
Крім того, пунктом 103.8 ПК передбачено, що особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати правила міжнародного договору України щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"