ПРОБЛЕМА
Нарахування відпускних працівникам проводиться за рахунок нарахованого раніше резерву. Як правильно відображати в податковому обліку витрати, пов’язані з нарахуванням резерву відпусток? Як відобразити в податковому обліку суму невикористаного резерву відпусток, яка обліковується за кредитом рахунку 47 і раніше не була включена до валових витрат?
РІШЕННЯ
У пункті 7 П(С)БО 26 «Виплати працівникам» встановлено, що виплати за невідпрацьований час, які підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням через створення забезпечення в звітному періоді.
Оскільки в Інструкції про статистику заробітної плати, затверджені й наказом Міністерства статистки України від 13.01.2004 № 5, виплати за невідпрацьований час віднесено до складу фонду додаткової заробітної плати, то й резерв відпусток включатиметься до складу витрат (у т. ч. собівартості) як у бухгалтерському, так і в податковому обліку.
Що стосується суми невикористаного резерву відпусток, то необхідно керуватися такими нормами Податкового кодексу України (ПК):
в цілях застосування розділу III ПК суми, відображені у складі витрат платника податків, у т. ч. у частині амортизації необоротних активів, не підлягають повторному включенню до складу його витрат (п. 138.3 ПК);
у разі відвантаження товарів після набуття чинності розділом III ПК витрати, що формують собівартість реалізованих товарів і здійснені після 01.04.2011, за умови, що вони не були включені до складу валових витрат, визнаються витратами на дату відвантаження таких товарів (азб. 4 п. 1 підрозділу 4 розділу XX ПК);
суми витрат, не враховані в минулих податкових періодах у зв’язку з допущенням помилок і виявлені в звітному податковому періоді в розрахунку податкового зобов’язання (абз. 2 п. 138.11 ПК).
Таким чином, частина невикористаного резерву відпусток в частині включеної раніше до собівартості виготовленої, але не реалізованої продукції потрапить до витрат у момент реалізації такої продукції. Іншу частину резерву необхідно відобразити в інших витратах, як не враховані раніше витрати, відповідно до пункту 138.11 ПК.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"