На якому рахунку потрібно обліковувати придбання і розробку ноу-хау та чи можна віднести їх придбання на податкові витрати

Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Підприємство придбало ноу-хау (технологію) на виготовлення будівельних блоків у австрійської фірми. Також укладено договір з підприємством, яке займається підбором устаткування українського виробництва для виготовлення блоків, розробляє креслення для встановлення устаткування. З усіх питань ведуться переговори з австрійською фірмою, результатом чого є отримання тек з кресленнями, документації з описами. За договором вони виконують проектно-дослідницькі роботи по розробці проектно-конструкторської документації заводу щодо виготовлення будівельних блоків. На який рахунок слід відносити витрати за такими послугами? Чи можна цю суму відразу віднести до витрат?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 5 П(С) БО 8 «Нематеріальні активи» у бухгалтерському обліку ноу-хау відноситься до нематеріальних активів (НА) і обліковується за кожним об’єктом у групі «Права на об’єкти промислової власності». Згідно з пунктом 4 П(С)БО 8 НА — це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований. Отриманий у результаті розробки НА слід відображати у балансі за умов, якщо підприємство має:

намір, технічну можливість та ресурси для доведення НА до стану, в якому він придатний для реалізації або використання;

можливість отримання майбутніх економічних вигод від реалізації або використання НА;

інформацію для достовірного визначення витрат, пов'язаних з розробкою НА.

Таким чином, якщо після закінчення строку розробки підприємство отримало повний комплект конструкторської документації, відповідно до якої можна побудувати завод, то він є НА, отриманим у результаті розробки. Відображати його слід на рахунку 124 «Права на об’єкти промислової власності» Плану рахунків. Нарахування амортизації у цілях оподаткування здійснюється підприємством згідно з методом, визначеним у наказі про облікову політику (пп. 145.1.9 Податкового кодексу України, ПК), та згідно з П(С)БО 7. До витрат звітного періоду в бухгалтерському обліку підприємство може віднести витрати, за якими планувалося створення НА, але отриманий результат не відповідає ознакам НА.

Вказані витрати як такі, що пов’язані з проведенням дослідницько-експериментальних та конструкторських робіт, підприємство може в повному обсязі віднести до витрат за умови їх зв’язку з господарською діяльністю згідно з підпунктом 140.1.2 ПК. Але ще раз зауважимо, це можливо тільки за умови, що отримана підприємством документація не відповідає ознакам НА.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"
Теми:


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді