Відрядження до Криму: податкові наслідки

Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Підприємство відряджає працівника до Криму для ведення переговорів з партнерами. Добові нараховуємо у гривні. Як бути із проїздом та проживанням у готелі, які будуть оплачуватись в російських рублях? Чи можна відносити витрати на відрядження до складу витрат, якщо договір не буде укладений?

РІШЕННЯ

Нажаль проблема співпраці з кримськими партнерами й досі не вирішена. І це завдає великих незручностей бізнесу. Зокрема й при відрядженнях.

Бухгалтер правильно вчинив, що нарахував добові у гривні. Адже відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII Крим є невід’ємною частиною території України. Отже і відрядження до Криму будуть «українськими» із відповідним розміром добових.

Тепер щодо оплати проїзду та проживання в готелі російськими рублями. Відповідно до пункту 3.3 статті 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІІІ гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні.

Використання іноземної валюти на території України як засобу платежу потребує індивідуальної ліцензії на здійснення разової валютної операції (пп. «г» п. 4 ст. 5 Декрету КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993 № 15-93; далі — Декрет № 15-93). У свою чергу під використанням іноземної валюти розуміють розрахунки за продукцію, роботи, послуги, об’єкти права інтелектуальної власності та інші майнові права (п. 1.3 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою НБУ від 08.02.2000 № 49).

Проте відповідно до пункту 9.1 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 № 1636-VII на території ВЕЗ «Крим» в оплату вартості товарів (робіт, послуг), що продаються (надаються) у межах ВЕЗ «Крим» приймаються також валюти з 1-2 групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів. Причому індивідуальні ліцензії НБУ для цього не потрібні.

Російський рубль відноситься до 2-ї групи валют. Отже, розрахунки за проїзд та проживання у готелі російськими рублями не будуть вважатись порушенням.

З приводу віднесення витрат до складу податкових, якщо договір не буде укладено, зазначимо наступне. Вважаємо, що це не є підставою для виключення даних витрат зі складу податкових. Адже метою відрядження, як зазначено у запитанні, є ведення переговорів, а це зовсім не означає укладення договору. Додатковим аргументом про дійсність відрядження будуть листи-запрошення контрагента.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"
Теми:


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді