ПРОБЛЕМА
Чи відображаються в податковій декларації з податку на прибуток підприємства курсові різниці за заборгованістю в іноземній валюті, яка виникла до 01.04.2011?
РІШЕННЯ
Відповідно до підпункту 153.1.3 Податкового кодексу України (ПК) визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.
Пунктом 4 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» визначено, що курсова різниця — різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах. Курсові різниці визначаються за монетарними статтями балансу в іноземній валюті (п. 7, п. 8 П(С)БО 21).
Під монетарними статтями розуміють статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов’язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів (п. 4 П(С)БО 21). Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату здійснення господарських операцій та на дату балансу (п. 8 П(С)БО 21).
Отже, курсові різниці за заборгованістю в іноземній валюті, що виникла до 1 квітня 2011 року та залишилась непогашеною на цю дату, перераховуються з 01.04.11 відповідно до підпункту 153.1.3 ПК. При цьому балансова вартість такої заборгованості визначається за курсом НБУ України станом на 31 березня 2011 року.
Крім того, якщо перерахунок курсових різниць у 2011 році не проводився, то результати такого перерахунку відображаються у рядку 03 ІД «Інші доходи» Додатку ВП до податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом МДЗ від 30.12.2013 № 872.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"