ПРОБЛЕМА
Підприємство — організатор концертної діяльності (платник ПДВ) продало квитки на концерт через агентів (платників ПДВ). У зв’язку з відміною концерту повернення коштів кінцевим споживачам здійснив організатор. Як відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ в організатора?
РІШЕННЯ
Порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ встановлено статтею 192 Податкового кодексу України(ПК).
Коригуванню підлягають суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється:
перегляд цін;
повернення товарів/послуг;
повернення суми попередньої оплати товарів/послуг.
Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника ПДВ — постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник ПДВ на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг (пп. 192.1.1 ПК).
Зменшення суми податкових зобов’язань платника ПДВ — постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками ПДВ на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості (п. 192.2 ПК).
Оскільки у даному випадку кінцеві споживачі (глядачі) — неплатники ПДВ отримали грошову компенсацію за ненадану послугу постачальником — організатором концерту, для коригування податкових зобов’язань у постачальника немає підстав.
Важно
Однак пункт 192.2 ПК не містить обмежень щодо коригування податкових зобов’язань постачальника у разі повернення авансу неплатникам ПДВ.
Повернення покупцю раніше перерахованого ним авансового платежу розглядається цивільно-правовим законодавством як розторгнення (розірвання) угоди.
Тому, на нашу думку, при виникненні обставин, внаслідок яких неможливо виконати умови договору, таке коригування можливе на підставі бухгалтерської довідки.
Оскільки однозначної позиції з даного питання у податківців немає, з метою уникнення непорозумінь при перевірці радимо звернутись за консультацією до податкового органу за місцем реєстрації.
К сведению
У пригоді вам неодмінно стане: Коригування ПДВ у разі повернення товару фізособою-неплатником ПДВ
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"