Найпростіший спосіб вирішення цієї проблеми — розірвання договорів на виконання робіт і укладення між сторонами ланцюга договорів купівлі-продажу матеріалів за цінами на рівні авансів, які сторони сплатили одна одній. Ми говоримо «найпростіший», тому що одностороння відмова від виконання договору не дозволяється і зазвичай тягне за собою відшкодування збитків. Але зі змісту запитання випливає, що сторони вирішили залагодити це питання з найменшими втратами.
Додаткова угода про розірвання договору: ЗРАЗОК
Відповідно до статті 187 Податкового кодексу України (ПК) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку або дата відвантаження товарів/надання послуг. Таким чином, після отримання авансу підрядник і субпідрядник склали податкові накладні, в яких відобразили суми податкових зобов’язань по отриманих авансах.
Якщо умовами договору передбачено розірвання договору за ініціативою однієї із сторін і можливість повернення сум сплаченого/отриманого авансу або ж повернення матеріалів в рахунок сплачених сум — фактично відбувається зміна кількісних показників номенклатурних позицій, які було відображено в податковій накладній.
У пункті 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129), встановлено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до статті 192 ПК постачальник товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Розрахунок коригування до податкової накладної, складеної до 01.02.2015 та відомості якої не підлягали внесенню до ЄРПН (оскільки сума ПДВ була меншою ніж 10 тис. грн.), підлягає реєстрації в ЄРПН після реєстрації такої податкової накладної (п. 4 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246).
Податкові наслідки у випадку повернення постачальником суми попередньої оплати прямо врегульовано статтею 192 ПК. Як зазначено в пункті 192.1 ПК, при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Передача матеріалів оформлюється видатковою/прибутковою накладною. У разі, якщо договір не містив умов одностороннього розірвання, необхідно укласти додаткову угоду, в якій передбачити можливість отримання матеріалів в рахунок повернення сплаченого замовником авансу.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"