Коригування податкового зобов’язання з ПДВ за звільненими від оподаткування операціями

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 

ПРОБЛЕМА

Чи можна відкоригувати податкове зобов’язання з ПДВ, задеклароване в податковій декларації, якщо воно було нараховане при постачанні товарів (послуг), звільнених від оподаткування на підставі статті 197 Податкового кодексу? Була реалізація дорослих та дитячих санаторних путівок.

РІШЕННЯ

Якщо за операцією з постачання відповідних товарів (послуг) надається податкова пільга з ПДВ, то вона застосовується в обов’язковому порядку без можливості відмовитися від її застосування.

У разі якщо платник податку все ж таки нараховував ПДВ при поставці товарів (послуг), які відповідно до Податкового кодексу України (ПК) звільнені від оподаткування, та відображав у податковому обліку зазначені операції як оподатковувані, а суми утриманого податку вносив до бюджету, то суми ПДВ, нараховані за такою операцією, підлягають коригуванню виключно за умови повернення покупцям сплаченого ними податку під час придбання таких пільгових товарів (послуг). Дане роз’яснення наведено у Єдиній базі податкових знань (підкатегорія 101.07).

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: Коригуємо ПДВ у разі повернення коштів неплатникам ПДВ за ненадану послугу

Згідно з пунктом 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957, у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до статті 192 ПК постачальник товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної.

Отже, у разі зменшення вартості дитячих путівок на суму неправильно нарахованого ПДВ на дату повернення покупцю коштів (сплачених сум ПДВ), постачальник таких товарів (послуг) виписує розрахунок коригування до раніше виписаної податкової накладної, у якому коригує вартість даного товару (послуги) зі знаком «-» на суму податку.

Сума коштів, що підлягає перерахуванню продавцем покупцю і відповідає сумі відкоригованого податку, може бути зарахована в рахунок оплати іншого товару та набути статусу оплати за інші товари (послуги), в тому числі і ті, що підлягають звільненню від оподаткування ПДВ.

Внимание

На залишок коштів, що будуть зараховані як оплата за новою операцією, платнику податку необхідно виписати нову окрему податкову накладну.

Тобто відкоригувати податкове зобов’язання з ПДВ за звільненими від оподаткування операціями можна лише на підставі статті 192 ПК (зміна суми компенсації вартості товарів, послуг) з відповідним відображенням такого коригування в декларації з ПДВ на підставі розрахунку коригування та зазначенням причини коригування.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді