ПРОБЛЕМА
Організація придбала будівельні матеріали у фізичної особи — підприємця. Продавець надав податкові накладні без печатки. Чи має право підприємство на податковий кредит?
РІШЕННЯ
Відповідно до пункту 198.6 Податкового кодексу України (ПК) не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 ПК. Порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту (п. 201.10 ПК).
Пунктом 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 № 957, передбачено, що всі складені примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, та скріплюються печаткою такого платника податку — продавця. Податкова накладна не підписується покупцем товарів/послуг і не скріплюється його печаткою.
Тобто, податкова накладна, не скріплена печаткою, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.
Якщо у підприємця немає печатки, то йому слід її зробити, оскільки жодна з виписаних ним податкових накладних не даватиме покупцям права на податковий кредит. При цьому відсутність печатки не звільняє підприємця від обов'язку з нарахування податкових зобов’язань.
Якщо ж у підприємця є печатка, але він з якихось причин нею не скріпив податкову накладну, то це є порушенням порядку її заповнення. В такому разі покупець товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву (дод. Д8) із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"