ПРОБЛЕМА
Якщо частину податкових накладних за червень поточного року включено до реєстру податкових накладних у червні, а в липні відображено в головній книзі, чи буде це порушенням?
РІШЕННЯ
Відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88, господарські операції відображаються в бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах здійснюються на підставі первинних документів.
Безпосередньо порядок бухгалтерського обліку податку на додану вартість встановлено Інструкцією з бухгалтерського обліку податку на додану вартість (наказ Мінфіну від 01.07.1997 № 141). Таким чином, при здійсненні операцій з придбання суми податкового кредиту з ПДВ повинні бути відображені в бухгалтерському обліку на дату здійснення попередньої оплати або на дату отримання накладної від постачальника.
Несвоєчасне відображення в бухгалтерському обліку операцій з ПДВ є порушенням норм вищезазначених документів і не відповідає вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.
Вищенаведені порушення можуть призвести до викривлення залишків за рахунками 641 і 644, які належать до різних статей фінансової звітності. В залежності від співвідношення суми викривлення до валюти балансу (на практиці критична межа становить 5%), порушення може класифікуватися як несуттєве або істотне перекручення фінансової звітності (30 червня є звітною датою для складання проміжної фінансової звітності).
Якщо порушення суттєве, рекомендуємо розглянути необхідність проведення виправлень в обліку та подання уточнених фінансових звітів відповідно до вимог П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"