Відображення у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних витрат на оренду майна у фізособи

ПРОБЛЕМА

Чи відображаються у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних витрати підприємства на оренду майна у фізичної особи? Чи враховується у сумі таких витрат ПДФО?

РІШЕННЯ

Право на нарахування ПДВ та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку (п. 201.8 Податкового кодексу України; ПК).

Підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, а також транспортний квиток, готельний рахунок, касовий чек (п. 201.10 та п. 201.11 ПК).

Внимание

У даному випадку надавач послуг — фізична особа не є суб’єктом господарювання, та, відповідно, не є платником ПДВ. Тобто підстав для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, у підприємства-орендаря немає.

Водночас суму витрат на сплату послуг з оренди майна підприємство повинно відобразити у Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (далі — Реєстр). Порядок ведення Реєстру затверджено наказом МДЗ 25.11.2013 № 708 (далі — Порядок № 708).

Для відображення зазначених сум у розділі ІІ «Отримані податкові накладні» Реєстру слід керуватись вимогами розділу IV Порядку № 708.

У розділі II Реєстру передбачено відображення інших документів, на підставі яких здійснюється облік операцій з придбання товарів/послуг.

Облік придбаних товарів/послуг на митній території України в осіб, які не зареєстровані платниками ПДВ, ведеться на підставі документів, що засвідчують постачання таких товарів/послуг. У даному випадку це платіжний документ, який підтверджує сплату орендного платежу фізособі на підставі договору оренди.

При цьому у графі 1 Реєстру проставляється номер запису платіжного документа, у графах 2, 3, 4 — його відповідні реквізити.

У графі 5 зазначається вид документа «НП» — документ, що засвідчує придбання товарів/послуг на митній території України в осіб, які не зареєстровані як платники ПДВ.

У графі 8 вказується загальна сума орендного платежу.

У разі придбання товарів/послуг в особи, не зареєстрованої платником ПДВ, у графах 10, 12, 14 та 16 проставляється «0».

За умови, що послуги з оренди, придбані у неплатника ПДВ, використовуються у господарській діяльності підприємства, сума оплати відображається у графі 9 Реєстру, а у графі 10 проставляється «0».

Важно

Сума нарахованої орендної плати є доходом фізособи-орендодавця та підлягає оподаткуванню ПДФО (пп. 164.2.5 ПК).

Податковим агентом, відповідальним за утримання та сплату ПДФО до бюджету, є підприємство-орендар (п. 170.1 та пп. 168.4.1 ПК). ПДФО утримується із суми орендної плати, тобто за рахунок фізособи-орендодавця.

Таким чином, суму нарахованої орендної плати до утримання ПДФО потрібно відображати у Реєстрі на підставі документа, що засвідчує факт нарахування орендного платежу.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді