Роль податкової накладної при електронному адмініструванні ПДВ

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 

ПРОБЛЕМА

З першого січня 2015 року запроваджується електронне адміністрування ПДВ. Які податкові накладні підлягатимуть реєстрації в ЄРПН та які строки такої реєстрації? Як відстояти своє право на податковий кредит у разі, якщо продавець не зареєструє податкову накладну в ЄРПН?

РІШЕННЯ

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII з 01.01.2015 запроваджується система електронного адміністрування ПДВ.

Податкова накладна і ЄРПН — нерозлучні

Згідно з оновленою статтею 201.1 Податкового кодексу України (ПК) платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН).

Тобто, починаючи з 01.01.2015 всі податкові накладні повинні мати лише електронну форму та підлягають обов’язковій реєстрації в ЄРПН, незалежно від розміру податку в одній податковій накладній.

Аналогічна вимога діятиме і до розрахунків коригувань до податкових накладних (п. 192.1 ПК).

Внимание

На сьогодні в ЄРПН реєструються такі податкові накладні:

в яких сума ПДВ перевищує 10 тис. грн.;

виписані при здійсненні операцій з постачання підакцизних та імпортованих товарів (незалежно від розміру ПДВ).

Крім того, реєстрації в ЄРПН підлягатимуть також податкові накладні, які не видають покупцям (виписані неплатникам ПДВ, у разі умовного постачання, на пільгові операції, операції негосподарської діяльності, а також на послуги нерезидента з місцем постачання в Україні).

Отже, на дату виникнення податкового зобов’язання продавець зобов’язаний скласти податкову накладну в електронному вигляді. Її в обов’язковому порядку потрібно буде зареєструвати в ЄРПН. Строк реєстрації податкової накладної в ЄРПН не змінився: протягом 15 календарних днів, наступних за датою складання податкової накладної.

При цьому слід пам’ятати, що продавець матиме право видати покупцю податкову накладну в межах ліміту, який обчислюється за формулою, наведеною у новому пункті 200-1.3 ПК.

Гранична сума ПДВ за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, дорівнює сумі отриманих податкових накладних, сплаченого ПДВ під час імпорту товарів, поповнення з поточного рахунку на ПДВ-рахунок за мінусом виданих податкових накладних, заявленого ПДВ-відшкодування та перевищення податкових зобов’язань із ПДВ над ПДВ у зареєстрованих податкових накладних.

Якщо ж сума ПДВ, визначена за формулою, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник повинен зареєструвати в ЄРПН, то платник зобов’язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій електронний ПДВ-рахунок.

Скарга на постачальника не дає права на податковий кредит

Підприємство-покупець, як і раніше, матиме право подати до податкового органу заяву зі скаргою на постачальника. Однак така скарга не вважатиметься «…підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту» (п. 201.10 ПК).

У разі отримання такої скарги податківці можуть провести позапланову перевірку постачальника. На жаль, це не допоможе зарадити покупцю та врятувати його право на податковий кредит.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді