ПРОБЛЕМА
Підприємство отримує податкові накладні безпосередньо в бухгалтерії постачальника. Якими документами можна підтвердити затримку таких податкових накладних?
РІШЕННЯ
Документами — жодними. Згідно з абзацом 1 підпункту 201.10 Податкового кодексу України (ПК) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Проте, згідно з абзацом 2 пункту 201.10 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів платник податку — продавець товарів зобов’язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), на що у нього є 15 календарних днів (абз. 7 п. 201.10 ПК).
Відповідно до абзацу 1 пункту 198.6 ПК не відносяться до податкового кредиту суми податку, нарахованого у зв’язку з придбанням товарів, не підтверджені податковою накладною, митними деклараціями чи іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ПК.
А згідно з абзацом 11 пункту 201.10 ПК у разі відмови продавця товарів надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в ЄРПН покупець таких товарів має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту.
Але навіть якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної (абз. 3 п. 198.6.3 ПК).
Тож можна зробити висновок, що покупець зобов’язаний отримати від продавця заповнену податкову накладну (та зареєстровану у ЄРПН у разі потреби) під час її складання, а скористатися своїм правом на включення її до податкового кредиту може протягом 365 календарних днів.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"