ПРОБЛЕМА
Яка штрафна санкція на сьогодні діє, в разі перерахування ПДВ по спеціальній декларації не на казначейський рахунок, а одразу на свій спецрахунок?
РІШЕННЯ
Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету. Така сума ПДВ повністю залишається в його розпорядженні для відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми ПДВ — для інших виробничих цілей. Такі вимоги містить пункт 209.2 Податкового кодексу України (ПК).
Зазначені суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах Казначейства.
Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 № 11 (далі — Порядок № 11).
При цьому звертаємо увагу, що кошти на спеціальний рахунок платника ПДВ, який обрав спеціальний режим оподаткування, перераховуються винятково з додаткового рахунку в системі електронного адміністрування, призначеного для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств згідно з пунктом 200-1.5 ПК.
Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ визначає Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569 (далі — Порядок № 569).
У випадку, якщо платником податку, який застосовує спецрежим оподаткування, за результатами звітного періоду задекларовано суми ПДВ, які підлягають сплаті як до бюджету, так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного ПДВ-рахунку, насамперед, перераховуються до бюджету. А у разі повного розрахунку з бюджетом — на спеціальний рахунок такого платника (п. 22 Порядку № 569).
Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС відповідно до поданих платниками податкових декларацій з ПДВ та надсилається Казначейству. Перерахування суми ПДВ до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних ПДВ-рахунків здійснюється Казначейством в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (п. 21 Порядку № 569).
Отже, попри те, що сума ПДВ, нарахована сільськогосподарським підприємством — платником спеціального режиму оподаткування ПДВ на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету, таке підприємство не має права перераховувати кошти одразу на власний спец рахунок. Такі кошти спочатку перераховуються на електронний ПДВ-рахунок, відкритий у Казначействі. А вже Казначейство на підставі реєстру ДФС перераховує кошти на спец рахунок сільгоспвиробника.
Водночас ні Податковим кодексом України, ні Порядком № 569 відповідальність за порушення платником зазначеного порядку перерахування коштів не передбачена.
Сільгосппідприємство несе відповідальність лише у разі нецільового використання суми ПДВ (п. 4 Порядку № 11).
Нагадаємо, що порушення цільового використання сум ПДВ згідно з пунктом 123.2 ПК тягнуть за собою:
стягнення до бюджету суми ПДВ, що підлягала нарахуванню без застосування податкової пільги;
накладення штрафу в розмірі 25% суми визначеного податковим органом податкового зобов’язання.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"