За загальним правилом, встановленим пунктом 188.1 Податкового кодексу України (ПК), база оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості.
Наслідки продажу товару за ціною, нижчою за собівартість
У зв’язку з цим платник ПДВ на суму перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання складає окрему податкову накладну та сплачує ПДВ, нараховане на суму такого перевищення, до бюджету.
Розрахунки з бюджетом відображаються у загальній декларації з ПДВ, яку подають усі платник ПДВ.
Водночас ті платники ПДВ, які застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, крім декларації з ПДВ з позначкою «0110», подають декларацію з позначкою «0121». До такої декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування (п. 5 розд. ІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом МФУ від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу МФУ від 23.01.2015 № 13)).
Згідно із спеціальним режимом оподаткування суми ПДВ, нараховані сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягають сплаті до бюджету та повністю залишаються в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства. Такі суми ПДВ акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках (п. 209.2 ПК).
Ураховуючи зазначене, сума перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання відображається у загальній декларації з ПДВ з позначкою «0110» на підставі окремої податкової накладної, складеної в електронному вигляді та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно, сума ПДВ, нарахована на суму такого перевищення у загальній декларації, підлягає сплаті до бюджету.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"