ПРОБЛЕМА
Згідно з пунктом 197.12 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що передане фізичними особами, а також суб’єктами підприємницької діяльності — приватними підприємцями та іншими особами, які не є платниками податку, у заставу, у тому числі іпотеку, та на яке було звернено стягнення. Чи звільняються від сплати ПДВ на цій підставі ломбарди?
РІШЕННЯ
Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-III, ломбарди зараховано до фінансових установ.
Ломбард — це фінансова установа, винятковим видом діяльності якого є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на певний термін та під відсоток і надання інших послуг ломбарду.
До інших послуг ломбарду, зокрема, відноситься і реалізація заставного майна відповідно до чинного законодавства та/або умов договору. Значить, ця пільга й для ломбардів.
Зверніть увагу, встановлена пунктом 197.12 Податкового кодексу України (ПК) пільга припускає, що банки та інші фінансові установи можуть продати майно неплатників ПДВ, що перебуває в заставі, і на яке було звернено стягнення, без нарахування ПДВ.
Проте податкова вважала раніше (лист від 29.09.2009 № 21134/7/16-1517) й досі вважає (лист від 17.06.2011 № 11306/6/16-1515-15), що ломбард може скористатися цією пільгою тільки, якщо він звернув стягнення на предмет застави та реалізував предмет застави, не отримуючи на нього права власності і не оприбутковуючи на баланс.
А ось реалізація ломбардом власного майна, заздалегідь отриманого у власність шляхом звернення стягнення, є операцією з поставки товару, яку згідно з вимогами пункту 185.1 ПК оподаткують за ставкою 20%.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"