ПДФО та військовий збір: звітність за оновленою формою
Із 1 квітня 2015 року набирає чинності наказ Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, яким затверджено нову форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) (далі — Податковий розрахунок) і порядок його заповнення та подання (далі — Порядок № 4). Податковий розрахунок за оновленою формою вперше подаватиметься за звітний І квартал 2015 року. Особливості оновленої форми та її заповнення розглянемо далі.
Структура податкового розрахунку
Податковий розрахунок складається з двох розділів:
- розділ І «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку»;
- розділ II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір».
У першому розділі, як і раніше, відображаються суми нарахованих (виплачених) доходів (як оподатковуваних, так і неоподатковуваних) та суми нарахованого (перерахованого) податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Відповідно до пункту 3.6 Порядку № 4 щодо кожної фізичної особи потрібно заповнювати стільки рядків, скільки ознак доходів вона має, з обов’язковим зазначенням податкового номера або серії і номера її паспорта.
У другому розділі зазначають загальну суму доходів у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею та загальну суму нарахованого і сплаченого в бюджет ПДФО. Також відображається інформація про військовий збір та доходи, з яких його утримано.
У розділі ІІ Податкового розрахунку не зазначають відомості про фізичних осіб, яким нараховано доходи у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею.
Особливості відображення військового збору
У другому розділі Податкового розрахунку відображається інформація про військовий збір (у гривнях з копійками). У відповідному рядку розділу II Податкового розрахунку потрібно зазначити:
- загальні суми нарахованих та виплачених доходів, з яких утримано військовий збір;
- загальну суму нарахованого та перерахованого в бюджет військового збору.
У розділі ІІ Податкового розрахунку не зазначають відомості про фізичну особу, якій нараховано доходи, з яких утримується військовий збір.
У другому розділі у разі потреби коригується інформація про військовий збір. Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Військовий збір — виключення****» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Військовий збір» відобразити правильну інформацію.
Варто зазначити, що коригування проводяться шляхом подання:
- звітного нового Податкового розрахунку — у разі незакінчення строку подання Податкового розрахунку, який коригується;
- уточнюючого Податкового розрахунку — якщо сплинув строк подання Податкового розрахунку, який коригується.
Звітний новий та уточнюючий Податкові розрахунки подаються на підставі інформації з попередньо поданого Податкового розрахунку і містять інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються (п. 4.4 Порядку № 4).
Наголосимо: коригування інформації щодо оподаткування процентів та виграшів (призів) у лотерею проводяться аналогічно коригуванню інформації про військовий збір.
Не потрібно подавати уточнюючі Податкові розрахунки за ІІІ і IV квартал 2014 року з метою відображення військового збору, утриманого (перерахованого) у 2014 році.
У другому розділі Податкового розрахунку за І квартал 2015 року потрібно відобразити загальні суми доходів, що були нараховані (виплачені), та загальні суми військового збору, утриманого та перерахованого впродовж І кварталу поточного року. Нагадаємо, що з 01.01.2015 об’єкт обкладення військовим збором включає доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України (ПК), і фактично збігається з об’єктом оподаткування ПДФО.
Доповнено ознаки доходів
У зв’язку з новаціями податкової реформи щодо оподаткування доходів ПДФО Довідник ознак доходів фізичних осіб поповнено новими:
- ознака «184» — суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету, якщо їх розмір перевищує 3 розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, — у частині такого перевищення (пп. 164.2.19 ПК);
- ознака «185» — сума грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв’язку з виконанням обов’язків несення служби, з якої утримується податок на доходи фізичних осіб (пп. 164.2.20 ПК).
Також зазнала змін ознака «166», назва якої з 01.04.2015 буде — сума коштів, отриманих як виграш, приз у лотерею (пп. 164.2.8 ПК).
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Податковий розрахунок за відокремленими підрозділами
Податковий розрахунок подається до контролюючих органів за місцезнаходженням податкового агента (юридичної чи фізичної особи) або відокремлених підрозділів юридичної особи (п. 2.3 Порядку № 4).
Пункт 2.6 Порядку № 4 передбачає: якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, юридична особа за такий підрозділ подає:
- до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням — Податковий розрахунок у вигляді окремої порції (у ній зазначаються відомості щодо фізичних осіб (працюючих) відокремленого підрозділу);
- до контролюючого органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу — копію Податкового розрахунку у вигляді окремої порції.
Податковий розрахунок також можна подавати на паперовому носії за умови, якщо кількість рядків у ньому не перевищує десяти (сьогодні таке обмеження становить не більше п’яти рядків).
Українські підприємства активно залучають іноземні інвестиції, виграють гранти і розвиваються. Хочете бути серед успішних? Підвищуйте кваліфікацію за Міжнародними стандартами фінансової звітності
Строк подання форми № 1ДФ
Податковий розрахунок подається окремо за кожний звітний квартал протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Кінцевий строк подання Податкового розрахунку за І квартал 2015 року збігає 12 травня 2015 року (9 травня — святковий день, тому 11 травня — вихідний).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"