ПРОБЛЕМА
Який порядок передачі сільськогосподарським товаровиробником майна пдприємству-правонаступнику?
РІШЕННЯ
Передача майна підприємству-правонаступнику здійснюється після його державної реєстрації та оформляється актом приймання-передачі. Ризик випадкової втрати чи пошкодження цього майна переходить до правонаступника з моменту передачі.
Слід звернути особливу увагу на вимоги Податкового кодексу України (ПК) щодо реорганізації сільгосппідприємств.
Згідно з пунктом 301.1 ПК якщо сільськогосподарський товаровиробник утворюється шляхом приєднання, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює або перевищує 75% за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх осіб окремо, які приєднуються, та на особу, утворену шляхом перетворення.
Статтею 98 ПК визначено порядок погашення грошових зобов'язань або податкового боргу у разі добровільної реорганізації платника податків.
Об'єднаний в результаті реорганізації платник податків набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу всіх платників податків, що об'єдналися.
Платник податків, майно якого передане в податкову заставу або який має реструктуризований податковий борг, зобов'язаний завчасно повідомити податковий орган про прийняття рішення щодо реорганізації та подати податковому органу план такої реорганізації. У разі коли податковий орган встановлює, що план реорганізації може призвести до неналежного погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу, він має право прийняти рішення про:
- погашення грошових зобов'язань або податкового боргу, забезпечених податковою заставою, до проведення такої реорганізації;
- поширення права податкової застави на майно платника податків, який створюється шляхом об'єднання інших платників податків.
Реорганізація платника податків не змінює строків погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платниками податків, утвореними у результаті такої реорганізації.
Щодо оподаткування операцій з реорганізації юридичних осіб шляхом злиття чи приєднання, то відповідно до підпункту 196.1.7 ПК такі операції не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"