Роздрібна торгівля — сфера підприємницької діяльності з продажу товарів або послуг на підставі усного або письмового договору купівлі-продажу безпосередньо кінцевим споживачам для їх власного некомерційного використання.
Продаж відеодисків працівникам підприємства підпадає під це визначення.
Не потрібно отримувати дозвіл на розміщення об’єкту торгівлі. Одержання такого дозволу не встановлено Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV.
Порядок патентування торговельної діяльності встановлено статтею 267 Податкового кодексу України (ПК).
Платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб’єкти господарювання, які, зокрема, провадять торговельну діяльність у пунктах продажу товарів.
Спочатку з’ясуємо, що мається на увазі під термінами «торговельна діяльність» та «пункти продажу».
Торговельна діяльність — роздрібна та оптова торгівля за готівку, інші готівкові платіжні засоби та з використанням платіжних карток (пп. 14.1.246 ПК).
Перелік пунктів продажу товарів визначено підпунктом 14.1.211 ПК. Зокрема, до них належать:
магазин;
торговельний зал;
кіоск;
палатка;
лоток
оптова база;
склад-магазин;
інші приміщення, що використовуються для здійснення оптової торгівлі за готівку, інші готівкові платіжні засоби та з використанням платіжних карток.
Таким чином, якщо підприємство здійснює роздрібну торгівлю дисків працівникам за готівку через один із зазначених вище пунктів продажу, воно повинно придбати торговий патент. Крім цього готівкові розрахунки повинні проводитись із застосуванням РРО.
У випадку, якщо при оптовій торгівлі розрахунки за товари не здійснюються у готівковій формі, то РРО та розрахункові книжки не застосовуються (п. 12 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР).
Якщо підприємство здійснює постачання продукції контрагентам оптом зі складу з безготівковим розрахунком і з цього ж складу нерегулярно продає диски працівникам за готівку, такий продаж не підлягає патентуванню.
У такому разі розрахунки з працівниками проводяться у касі підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"