За загальними правилами, встановленими пунктом 187.1 Податкового кодексу України (ПК), податкові зобов’язання з ПДВ у продавця виникають на дату будь-якої з подій, що відбулася раніше: або на дату отримання коштів від покупця (замовника), або на дату відвантаження товарів.
Однак підприємства — виконавці довгострокових договорів відображають податкові зобов’язання з ПДВ в особливому порядку, встановленому пунктом 187.9 ПК.
Датою виникнення податкових зобов’язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).
Під довгостроковим договором (контрактом) мається на увазі будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, який:
має довготривалий (більше одного року) технологічний цикл виробництва;
не передбачає поетапного здавання робіт.
Тобто якщо підприємство надає послуги з довготривалим циклом (більше одного року) поетапно, такий договір з метою оподаткування ПДВ не вважатиметься довгостроковим. Операції з надання послуг у такому разі оподатковуються на загальних підставах за правилом першої події.
Аналогічну норму щодо дати виникнення податкового кредиту за довгостроковими договорами передбачено пунктом 198.2 ПК і для покупця (замовника).
Датою виникнення права замовника на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту за довгостроковими договорами є дата фактичного отримання ним результатів робіт за такими договорами, оформлених актами виконаних робіт.
Підставою для віднесення сум ПДВ до податкових зобов’язань виконавця та податкового кредиту замовника є податкова накладна.
Податкова накладна виписується виконавцем у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ (п. 201.4 ПК).
З 01.04.2014 ставку ПДВ у розмірі 20% запроваджено на постійній основі (п. 193.1 ПК).
Враховуючи зазначене, податкова накладна виписується на дату фактичного надання послуг за довгостроковим договором із застосуванням ставки ПДВ 20%. Базою оподаткування ПДВ є вартість послуг, зазначена в акті наданих послуг.
У пригоді вам неодмінно стане: «Безнадійна кредиторська заборгованість за довгостроковим контрактом»
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"