ПРОБЛЕМА
Підприємство орендувало у фізичної особи легковий автомобіль згідно з договором оренди. При перевірці податковий орган збільшив податкові доходи на частину орендної плати, яка була оплачена невчасно (як безоплатно отримані послуги), хоча строк позовної давності по сплаті ще не минув. Крім того, донараховано податкові зобов’язання з ПДВ за цією операцією. Чи правомірні дії податківців?
РІШЕННЯ
Ні, неправомірні.
Податковий орган міг керуватись пунктом 137.10 Податкового кодексу України (ПК), відповідно до якого вважаються доходами безоплатно отримані послуги на дату їх фактичного отримання платником податку.
Але безоплатно наданими послугами є послуги, що надаються без висування вимоги щодо компенсації їх вартості (пп. «б» пп. 14.1.13 ПК). Відповідно до укладеного договору автомобіль отримано в оренду на платній основі. Тому зазначені норми Податкового кодексу не застосовуються до наданих послуг, оплату за які затримано.
Важно
Також у даному випадку заборгованість за договором оренди не вважається безнадійною, оскільки цю заборгованість погашено до закінчення трирічного строку спливу позовної давності (пп. 14.1.11 ПК).
Тобто збільшувати податковий дохід на суму безоплатно отриманих послуг оренди податковий орган мав право лише у тій частині орендних платежів, за якою минув строк позовної давності (пп. 135.5.4 ПК).
Відповідно, немає підстав і нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ. Тим більше, що згідно з умовами договору надавачем послуг є фізична особа, яка не є платником ПДВ.
Отже, збільшувати податковий дохід та нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ податковий орган не мав права.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"