В житті підприємця трапляються різні події, бреде яких – зміна ціни товару, щодо його звичайної ціни. Коли товар купується за однією ціною, а податкову накладну потрібно складати вже за зміненою. Що робити у такому випадку і як заповнити зведену накладну?
Особливості заповнення зведених накладних
Пункт 201.4 Податкового кодексу України (далі – ПК) повідомляє, що платник податків у разі здійснення постачання товарів чи послуг, коли база оподаткування перевищує фактичну ціну постачання таких товарів чи послуг може скласти не пізніше останнього дня місяця в яком убуло здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням суми податку. Такі податкові накладні розраховуються виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною. Фактичні ціни визначаються окремо по кожній операції з постачання товарів чи послуг.
У пункті 15 Наказу Мінфіну «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» від 31.12.2015 № 1307 (далі – Наказ № 1307) зазначено, що у випадку коли база оподаткування товару чи послуги, що визначається статтями 188 і 189 ПК перевищує фактичну ціну постачання таких товарі та послуг, платник податків має скласти зведену податкову накладну.
Це можливо, якщо база оподаткування товару чи послуги визначається виходячи із ціни придбання таких товарі чи послуг чи їх звичайної ціни.
Загалом, платник податків має скласти дві податкові накладні:
- На суму розраховану виходячи із фактичної ціни постачання;
- На суму розраховану виходячи із фактичної ціни придбання чи базової ціни .
Такі податкові накладні можуть бути складені не пізніше останнього дня місяця, в якому було здійснено такі постачання.
У зведеній податковій накладній що складається на суму такого перевищення потрібно зробити відповідну позначку, згідно пункту 8 Наказу № 1307. Покупцю така зведена накладна не надається. У рядках такої податкової накладної, що були відведені для зазначення даних покупця, постачальник зазначає власні дані.
У таких накладних, у графі 2 «Номенклатура товарів/послуг постачальника» окрім самої номенклатури зазначається і перевищення бази оподаткування, що визначається відповідно до статей 188 і 189 ПК, над фактичною ціною постачання.
У зведених накладних не заповнюються графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11, відповідно до підпункту 16.9 Наказу № 1307.
Інші графи зведеної податкової накладної заповнюються без особливостей.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"