Нагадаємо, що військовий збір запровадив ще в серпні минулого року Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 № 1621-VII. Спочатку йшлося про те, що цей податок тимчасовий і його справлятимуть до 1 січня 2015 року.
Та, як відомо, немає нічого більш постійного, аніж тимчасове. Тож з 01.01.2015 дію військового збору продовжили «до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України». Проте ставку оподаткування залишили на попередньому рівні — 1,5% об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК). Зараз військовим збором оподатковують не лише зарплата та інші виплати працівникам і винагороди за договорами ЦПХ, а всі доходи, що їх включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
А звітність щодо військового збору з’явилася з прийняттям наказу Мінфіну від 13.01.2015 № 4, яким було допрацьовано наявну форму звіту № 1ДФ. Тепер він складається з двох розділів:
- «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку» (ця частина залишилася від попередньої форми № 1ДФ);
- «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір». У цьому новому (другому) розділі податкові агенти зазначатимуть лише загальні суми нарахованих і виплачених доходів (не стосується процентів), а також суми утриманих із них податків.
Зверніть увагу, що у розділі II форми № 1ДФ не зазначатимуть відомості про фізичних осіб, яким нараховано доходи, з яких утримується військовий збір або проценти, виграші (призи) в лотерею.
За який період звітуємо
Військовий збір справляється з серпня 2014 року, а нову форму № 1ДФ треба подавати за І квартал 2015 року. Як же бути зі звітністю за періоди 2014 року: невже подавати Уточнюючий розрахунок? Із цього приводу податківці роз’яснили, що податковий розрахунок за оновленою формою № 1ДФ подаватимуть за підсумками І кварталу 2015 року.
Податковим агентам не потрібно подавати уточнюючий розрахунок за формою № 1ДФ за періоди 2014 року з метою відображення військового збору та сум податку на доходи фізичних осіб з нарахованих та виплачених доходів у вигляді процентів (ЗІР, підкатегорія 103.25).
Формування звіту в програмі «1С: Бухгалтерія 8»
У програмі «1С: Бухгалтерія 8» для розрахунку військового збору використовують ті самі механізми, що й для розрахунку ПДФО. Сам військовий збір прописано в довіднику «Податки» (меню «Довідники → Податки»), прапорець навпроти запису податку свідчить про його актуальність (Рис. 1).
Рис. 1. Військовий збір у довіднику «Податки»
Із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 02.03.2015 № 211-VII від оподаткування військовим збором звільняються доходи, які згідно з розділом IV ПК не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 ПК.
Отже, оподаткуванню військовим збором підлягатимуть такі види доходів, які не оподатковуються ПДФО:
- проценти, нараховані на цінні папери, емітовані Мінфіном, і на боргові зобов’язання НБУ;
- дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) в статутному фонді емітента, і внаслідок якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів;
- сума доходу, отримана платником податку за здану (продану) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки і брухт електричних акумуляторів з вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД) і брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ;
- доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов’язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за винятком доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами ПК;
- інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями НБУ і казначейськими зобов’язаннями України, емітованими Мінфіном, у т. ч. від зміни курсу іноземної валюти.
Тому якщо вам потрібно відобразити в обліку нарахування, з якого військовий збір утримується, а ПДФО немає, можна зайти в довідник «Доходи ПДФО», меню «Операції → Довідники» (Рис. 2) і додати його новим рядком. У перших трьох колонках розділу «Ставки» вказати значення «Не обкладається», а в колонці «Ставка військового збору» — значення «Військовий збір». У колонці «Спосіб відображення в регл. обліку» для формування проведення з утримання військового збору обрати «Відображення ПДФО».
Створити відповідний вид нарахування в планах видів розрахунків, і в колонці «ПДФО» зазначити створений вид доходу з довідника «Доходи ПДФО». І далі під час нарахування такого доходу підставляти його в документ з цього довідника.
Рис. 2. Довідник «Доходи ПДФО»
У разі автоматичного формування звіту за формою № 1ДФ програма запитує інформацію з регістру накопичення «Взаєморозрахунки по ПДФО», Рис. 3 (меню «Операції → Регістри накопичення»).
Наприклад, під час відображення заробітної плати записи в цей регістр накопичення роблять документи «Нарахування зарплати працівникам організації» (запис зі знаком «+») і документ «Платіжне доручення вихідне» з видом операції «Перерахування податків/внесків по заробітній платі» (запис зі знаком «–»).
Тому якщо ви відображаєте операцію з утримання військового збору з доходів, інших ніж заробітна плата, перед формуванням звіту за формою № 1ДФ перевірте коректність заповнення цього регістру накопичення.
Рис. 3. Регістр накопичення «Взаєморозрахунки по ПДФО»
Після того, як усі дані введено в програму і перевірено, можна формувати сам звіт за формою № 1ДФ (меню «Звіти → Регламентована звітність»).
Рис. 4. Сформований в «1С: Бухгалтерія» звіт за формою № 1ДФ
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"