Квітневі нововведення від НБУ

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Нацбанк продовжує наводити лад на ринку операцій з іноземною валютою, що вже стало певною традицією. Крім того, аби спростити ведення підприємницької діяльності, НБУ вніс зміни у свої нормативні акти щодо використання печаток юридичними особами.

Пропонуємо розглянути дві постанови НБУ, затверджені у квітні поточного року:

  • «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів НБУ» від 09.04.2015 № 221 (далі — Постанова № 221);
  • «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 14.04.2015 № 248 (далі — Постанова № 248).

Печатка на банківських документах

Постановою № 221 НБУ вніс зміни до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492 (далі — Інструкція № 492) щодо застосування печатки підприємствами.

Відтепер первинні документи, що використовуються юридичними особами у роботі з банками, можуть як скріплюватися печаткою, так і не скріплюватися. Із введенням у дію Постанови № 221 підприємства на законних підставах можуть не використовувати печатку у банківських документах. Проте таке право підприємству надається лише у разі наявності в його установчих документах положення про невикористання печатки (п. 1.16 Інструкції № 492). До того ж варто пам’ятати, що положення установчих документів про використання печатки обов’язково перевіряє банк.

Відповідні зміни Постанова № 221 внесла і до таких нормативних актів:

  • Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затвердженого постановою Правління НБУ від 30.12.1998 № 566;
  • Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними та фізичними особами, затвердженого постановою Правління НБУ від 03.12.2003 № 516;
  • Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 № 22;
  • Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 28.07.2008 № 216.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У новій редакції також викладено заяву про відкриття поточного рахунку; картку зі зразками підписів і відбитка печатки; картку зі зразками підписів; заяву про відкриття поточних рахунків на користь фізичних осіб.

У разі відсутності у підприємства печатки при відкритті банківського рахунку печатка не ставиться у Картці зі зразками підписів. У зв’язку з цим Постановою № 221 прийнято два варіанти Картки зі зразками підписів: Додаток 2 до Інструкції № 492 використовується за наявності печатки, Додаток 4 до Інструкції № 492 використовується за відсутності печатки.

Постанова № 221 набрала чинності 17.04.2015.

Валютне регулювання

Постановою від 14.04.2015 № 248 Нацбанк уніс зміни одразу до двох своїх постанов — «Про приведення лімітів відкритої валютної позиції банківської системи України до міжнародних стандартів» від 31.03.2014 № 182 (далі — Постанова № 182) та «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» від 03.03.2015 № 160 (далі — Постанова № 160).

Широкий загал більше зацікавлять зміни, внесені до Постанови № 160.

НБУ уточнив, що порядок купівлі іноземної валюти за заявками на четвертий операційний день, наведений у підпункті 13 пункту 6 Постанови № 160, не поширюється на купівлю іноземної валюти фізичними особами для виконання власних валютних зобов’язань за кредитними договорами.

Дещо змінено порядок купівлі валюти у разі наявності на рахунках іноземної валюти. Нагадаємо, що з набранням чинності Постановою № 160 купівлю іноземної валюти не могли виконувати підприємства, що мали залишки іноземної валюти на власних розрахункових рахунках у розмірі більш ніж 10 000 доларів США. При цьому до розрахунку залишків валюти у клієнта на дату подання заяви на купівлю валюти не включалися:

  • кошти на депозитних рахунках підприємства, майнові права на які надано у заставу;
  • кошти, що були розміщені на депозитних рахунках підприємства, які були відкриті до набрання чинності Постановою № 160;
  • кошти, що розміщені на рахунках у неплатоспроможних банках.

Після внесення змін цей перелік доповнено такими пунктами:

  • кошти, що куплені, але не використані в установлений законодавством строк;
  • кошти, за якими подано платіжні доручення, але ці доручення не виконані банком;
  • кошти, що перебувають на рахунках підприємства під арештом;
  • кошти, що надійшли на рахунки клієнтів підприємств за договорами комісії, консигнації, агентськими угодами та підлягають подальшому перерахуванню власникові коштів;
  • кошти, якими представлені страхові резерви;
  • кошти, що надійшли у вигляді кредитів та позик від Міністерства фінансів України;
  • кошти, що отримані підприємствами за проектами міжнародної технічної допомоги, які пройшли державну реєстрацію.

Наведені винятки застосовуються у разі подання підприємством до банку відповідної інформації разом із заявкою на купівлю іноземної валюти. Залишки коштів, що підлягають включенню у розрахунок залишків на рахунках, обчислюються станом на початок операційного дня, у який подано заявку на купівлю валюти.

У зв’язку з обмеженнями купівлі іноземної валюти уповноваженим банкам згідно з підпунктом 14 пункту 6 Постанови № 160 дозволяється здійснювати обмін наявної у клієнтів банку іноземної валюти 1-ї групи на іноземні валюти 2-ї групи Класифікатора іноземних валют.

ВРІЗ

Постанову № 160 доповнено вимогою щодо надання банкам довідки ДФС про відсутність заборгованості з податків, зборів та платежів при купівлі іноземної валюти за операціями з імпорту товарів. Довідка надається за формою, затвердженою наказом МДЗ від 10.10.2013 № 567.

Також звертаємо увагу, що інформацію за платіжними дорученнями в інвалюті на переказ коштів за кордон, у яких сума менша еквівалента 50 000 дол. США, до реєстрів не надаватимуть.

А внесені Нацбанком зміни до Постанови № 182 зменшили тиск на купівлю валюти іноземними інвесторами.

Відтепер уповноваженим банкам дозволено здійснювати купівлю іноземної валюти, що надходить від іноземних інвесторів для збільшення їх статутних капіталів, у сумі, що не перевищує або дорівнює обсягу валютних резервів, які на дату проведення цієї операції не включені до розрахунку загальної відкритої валютної позиції.

На такі валютні операції не поширюється обмеження на купівлю безготівкової валюти і банківських металів за гривні за власними операціями банку до 0,1% регулятивного капіталу банку на день.

Зміни, внесені до Постанов № 160 та № 182, діють з 15.04.2015.

ВРІЗ

Важливо

При купівлі іноземної валюти для розрахунків за операціями з імпорту товарів надається довідка про відсутність податкової заборгованості


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді