Одним із критеріїв для визнання господарської операції з нерезидентом контрольованою є перевищення загального річного обсягу операцій з ним позначки 1 млн. грн. (без ПДВ) або 3% доходу, який враховують при визначенні об’єкта обкладення податком на прибуток за підсумками року. Зважаючи, що в цій ситуації сума однієї операції одразу ж перевищує мільйонний ліміт, принаймні, одна з умов для визнання операції як такої, на яку поширюється трансфертне ціноутворення, уже виконується (пп. 39.2.1.7 Податкового кодексу України; ПК). Однак факту перевищення мільйонного обсягу операції все ж таки недостатньо, щоб визнати її контрольованою.
Є ще два обов’язкові критерії для визнання господарської операції контрольованою.
Розмір річного доходу
Передусім загальний річний обсяг доходу підприємства та/або його пов’язаних осіб від усіх видів діяльності, що враховується під час розрахунку об’єкта обкладення податком на прибуток, має перевищувати 20 млн. грн.
Нагадаємо, що до пов’язаних осіб відносять юридичних та/або фізичних осіб, відносини між якими можуть істотно впливати на умови або економічні результати їх діяльності або осіб, яких вони представляють. Цей вплив досягається за допомогою прямого або опосередкованого володіння корпоративними правами або через інші механізми, визначені у підпункті 14.1.159 ПК.
Пов’язаність особи або реєстрація в офшорі
Іншим критерієм для визначення операції контрольованою є здійснення господарської операції з пов’язаною особою — нерезидентом або контрагент-нерезидент зареєстрований у державі (на території) зі спеціального переліку, затвердженого КМУ.
Перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затверджений розпорядженням КМУ від 14.05.2015 № 449-р (далі ― Перелік). Базовою ознакою для включення іноземної країни до Переліку є дія в таких країнах низьких ставок податку на прибуток (корпоративного податку) порівняно з вітчизняною ставкою аналогічного податку. Зокрема, сюди потрапляють країни-офшори.
Альтернативою для виконання другого критерію контрольованості є здійснення такої операції з пов’язаною особою опосередковано через нерезидента, який є непов’язаною особою (пп. 39.2.1.5 ПК). Тобто залучення третіх осіб до операції з пов’язаною особою однаково не дасть можливості визнати її неконтрольованою.
Отже, мільйонна операція з нерезидентом відповідатиме умовам контрольованості, якщо:
- виконується критерій щодо розміру «сукупного» річного доходу ― 20 млн. грн.;
- нерезидент є пов’язаною особою або зареєстрований у державі з Переліку.
Як виняток операція буде неконтрольованою, якщо вона відповідає принципу «витягнутої руки» відповідно до законодавства навіть без застосування норм трансфертного ціноутворення (пп. 39.2.1.6 ПК). Однак такий виняток більшою мірою належить до операції з реалізації товару, а не придбання у нерезидента.
Різниці
Підприємство, яке отримало більше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу або не повідомило контролюючий орган про незастосування різниць, зобов’язане коригувати фінансовий результат до оподаткування згідно з розділом ІІІ ПК.
Вріз
Операція з придбання товару від нерезидента, яка відповідає умовам контрольованості, може формувати різницю для цілей розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. Згідно з підпунктом 140.5.2 ПК підприємство збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму перевищення договірної (контрактної) вартості придбаного товару над звичайною ціною, визначеною відповідно до норм трансфертного ціноутворення.
Окрім цього, може виникнути ще одна різниця у разі, якщо операція вважається неконтрольованою, однак нерезидент зареєстрований у державі з Переліку. У такому випадку платник податку на прибуток збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму 30% від вартості товарів, придбаних у такого нерезидента. Для того, щоб не коригувати фінансовий результат на таку вагому величину, підприємство вправі довести свої витрати за такою операцією згідно з нормами трансфертного ціноутворення, але без подання звіту про контрольовані операції (пп. 140.5.4 ПК).
Вріз
Важливо
Різниці щодо контрольованої операції
з придбання товарів виникають у випадку перевищення договірної вартості над звичайною ціною
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"