Питання сплати транспортного податку регулює стаття 267 Податкового кодексу України (ПК).
Платниками транспортного податку є лише фізичні та юридичні особи (у т. ч. нерезиденти, які мають зареєстрований в Україні легковий автомобіль) — власники легкових автомобілів, що відповідають зазначеним критеріям:
- використовувалися до п’яти років;
- мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Для всіх легкових автомобілів, які відповідають зазначеним критеріям, встановлено єдину ставку транспортного податку — 25 000 грн. на календарний рік.
Вимоги щодо сплати транспортного податку фізособами відмінні від встановлених для юридичних осіб. Нагадаємо їх.
Обчислення суми транспортного податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснює контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку. Підставою для обчислення податку є дані органів внутрішніх справ.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Пільги зі сплати транспортного податку не надаються.
Раз на рік, до 1 липня звітного року, контролюючі органи мають надіслати (вручити) за місцем проживання (реєстрації) фізичної особи — платника податку податкові повідомлення-рішення про сплату транспортного податку (пп. 267.6.2 ПК). У податковому повідомленні-рішенні, крім суми податку, зазначаються реквізити, куди потрібно сплатити податок.
Транспортний податок сплачують до відповідного місцевого бюджету протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. «а» пп. 267.8.1 ПК).
Якщо тлумачити зазначену норму ПК буквально, то фізичні особи мають сплатити транспортний податок не пізніше ніж через 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Тобто якщо фізична особа отримала повідомлення-рішення 09.07.2015, то через 60 днів настане 06.09.2015. З огляду на це, у такому разі кожному платнику має встановлюватись індивідуальний строк сплати.
Звичайно ж, цього робити ніхто не буде. Оскільки і формування податкового повідомлення-рішення, і контроль за сплатою податку проводять в автоматизованому режимі. Усім платникам транспортного податку встановлюють єдиний строк сплати, який відлічується починаючи з 1 липня. Адже до 1 липня податківці мали надіслати поштою чи вручити особисто платникам транспортного податку — фізичним особам податкові повідомлення-рішення із зазначеними у них сумами нарахованого податку.
Водночас норми ПК не встановлюють ні перенесення строку сплати транспортного податку, ні відповідальності посадових осіб контролюючих органів у разі несвоєчасного надсилання податкових повідомлень-рішень власникам транспортних засобів — фізичним особам.
Звертаємо увагу, якщо рахувати граничний строк сплати починаючи з 01.07.2015, то 60-й день припадає на 29.08.2015 — а це вихідний день.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Згідно з пунктом 49.20 ПК якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
У разі якщо строк сплати податку припадає на вихідний день, він не переноситься на наступний робочий день, що настає за вихідним. Адже перенесення строків передбачено ПК лише для подання декларації, а не для сплати податків. Про це неодноразово наголошували податківці у своїх консультаціях.
Оскільки переносити строк сплати податку податківці не дозволяють, фізична особа має сплатити транспортний податок за 2015 рік не пізніше 28.08.2015.
Отже, уникнути сплати транспортного податку через те, що дата поштового штемпеля не збігається з граничною датою надсилання податкового повідомлення-рішення, не вдасться. Лише у разі, якщо податкове повідомлення-рішення фізособа отримає надто пізно, щоб встигнути своєчасно заплатити суму податку до бюджету, можна як аргумент пред’явити податківцям штемпель на конверті.
Інакше до такої фізичної особи як до платника податку за несвоєчасну сплату транспортного податку будуть застосовані штрафи та пеня, передбачені статтями 126 та 129 ПК.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"