«Перехідні» доходи при зміні групи єдиного податку

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Фізична особа ― підприємець, перебуваючи на третій групі єдиного податку, надала послугу, кошти за яку було отримано після переходу на другу групу єдиного податку. З’ясуємо, в якому періоді потрібно визнавати дохід за надану послугу

Платник єдиного податку ― фізична особа вправі змінювати групу єдиного податку, якщо він відповідає критеріям для перебування у новій групі. Для цього йому потрібно подати до контролюючого органу заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. До того ж екс-платнику єдиного податку третьої групи анулюють реєстрацію платника ПДВ (пп. 298.1.5 Податкового кодексу України; ПК).

Критеріями, які дають право перебувати на другій групі єдиного податку, є:

  • здійснення діяльності у сфері надання послуг, у т. ч. побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, окрім заборонених для спрощеної системи оподаткування видів діяльності;
  • неперевищення обсягу доходу 1 500 000 грн.;
  • відсутність найманих працівників або кількість таких працівників не має перевищувати 10 осіб (п. 291.4, п. 291.5 ПК).

У загальному випадку платник єдиного податку ― фізична особа має визнавати дохід від надання послуг на дату отримання готівкових або безготівкових коштів (п. 292.6 ПК).

Утім, на думку податківців, у разі переходу фізичної особи ― підприємця з однієї до іншої групи платника єдиного податку у декларацію за попередній звітній період можна включати суму коштів, зароблену, але не отриману у такому періоді (ЗІР, категорія 107.08). Зауважимо, що у роз’ясненні податківців йдеться про отримання коштів за надані послуги, які підпадають під заборонені види діяльності. У такому разі кошти, які фактично отримані під час перебування у новій групі платників єдиного податку від видів діяльності, що заборонені для здійснення у цій групі, але були дозволені у попередній групі, з метою оподаткування єдиним податком визнають доходом у попередньому звітному періоді.

Тобто при переході фізичної особи ― підприємця з третьої на другу групу єдиного податку доходи за раніше надані послуги, які підпадають під заборонені види діяльності на другій групі єдиного податку, мають оподатковуватися за ставками третьої групи єдиного податку ще до моменту фактичного отримання грошових коштів.

Якщо ж новоспечений платник єдиного податку другої групи не нарахував податок за ставками третьої групи, то йому потрібно подати уточнюючу декларацію за останній період перебування на третій групі єдиного податку. У такій декларації має бути відображено дохід за надані, проте не оплачені в тому періоді послуги, які оподатковуються за ставками третьої групи єдиного податку.

Вріз 1

Хоча податківці в роз’ясненні й не згадують про «самоштраф» у разі подання уточнюючої декларації, однак, зважаючи на пункт 50.1 ПК, його все-таки доведеться сплатити. Нагадаємо, що у разі подання уточнюючої декларації платник податків має самостійно нарахувати та сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такої декларації. А згідно з підпунктом 129.1.2 ПК — ще й пеню.

Акцентуємо, що зазначений порядок оподаткування застосовують у тому разі, якщо фізособа, перебуваючи на третій групі єдиного податку, здійснювала заборонений для другої групи вид діяльності, а кошти за надану раніше послугу отримала після переходу на другу групу єдиного податку.

Вріз 2

Водночас, враховуючи позицію податківців у згадуваному роз’ясненні, у разі якщо послуга, надана платником єдиного податку у звітному періоді перебування на третій групі, не суперечить умовам перебування на другій групі єдиного податку, можна не сплачувати єдиний податок за уточнюючою декларацією разом із «самоштрафом».

Тобто якщо умова щодо заборонених видів діяльності не виконується, у такому разі отримані за послугу кошти відображають у загальному доході в періоді перебування на другій групі єдиного податку, як це й передбачає пункт 292.6 ПК. До того ж розмір отриманого доходу за надані послуги впливатиме тільки на право перебування на другій групі єдиного податку.

Вріз 1

Важливо

У разі подання уточнюючої декларації

потрібно донарахувати та сплатити суму недоплати та «самоштраф» у розмірі 3% від такої суми до подання такої декларації

Вріз 2

Важливо

При отриманні коштів за послугу,

надану на третій групі єдиного податку у результаті здійснення незабороненої для другої групи діяльності, уточнюючу декларацію не подають


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді