Порядок виправлення помилок у Звіті з ЄСВ наведено у розділі V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435.
Розглянемо ситуацію, коли підприємство у Звіті з ЄСВ за минулий звітний період неправильно зазначило у таблиці 6 суму доходу працівника. До того ж у тому самому звітному періоді підприємство неправильно розрахувало понижуючий коефіцієнт з ЄСВ. З’ясуємо, як виправити ці помилки.
Виправлення сум у таблиці 6
Для виправлення помилки щодо неправильного відображення доходу працівника та сум ЄСВ не передбачено подання коригувальних звітів з правильно і неправильно нарахованими сумами доходу і ЄСВ. Тому всі помилки щодо неправильно відображених сум доходів та ЄСВ у попередніх звітних періодах слід відображати у поточному звіті у таблиці 6 окремим рядком з відповідним кодом типу нарахувань («2» або «3») і зазначенням місяця, у якому мала місце помилка.
До того ж виправлення помилки щодо зайво нарахованих сум доходів та ЄСВ у таблиці 6 відображають за кодом типу нарахувань «3», а у разі донарахування суми доходів та ЄСВ — за кодом типу нарахувань «2».
Виправлення у таблиці 1
Виправлення помилки щодо неправильного відображення доходу та ЄСВ слід зазначити у таблиці 1 Звіту з ЄСВ. У цій таблиці також відображають виправлення помилки неправильного нарахування ЄСВ через неправильне визначення понижуючого коефіцієнта з ЄСВ.
Для правильного обчислення суми ЄСВ потрібно спочатку правильно обчислити понижуючий коефіцієнт з ЄСВ за такий місяць із врахуванням виправленої помилки у таблиці 6. Такий понижуючий коефіцієнт з ЄСВ застосовують тільки для визначення зайво нарахованого ЄСВ або для визначення суми донарахування за період виникнення помилки. Водночас такі виправлення відображають у рядках 6 або 7 таблиці 1 Звіту з ЄСВ.
Зверніть увагу! У реквізиті 18 шапки таблиці 1 Звіту з ЄСВ зазначають понижуючий коефіцієнт з ЄСВ за звітний період, а не коефіцієнт, який обчислено для виправлення помилки.
У рядку «Зміст помилки» можна зазначити: «Донарахування (зменшення нарахованих сум) ЄСВ внаслідок неправильного визначення понижуючого коефіцієнта з ЄСВ за липень 2015 року. Правильний коефіцієнт становить 0,777».
У разі донарахування сум ЄСВ внаслідок неправильного визначення коефіцієнта з ЄСВ призводять до застосування штрафних санкцій.
Штрафні санкції
Пункт 3 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI за донарахування своєчасно не нарахованого ЄСВ застосовуються штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 10% донарахованої суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50% суми донарахованого ЄСВ.
Також стаття 165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за подання недостовірних відомостей у Звіті з ЄСВ передбачає накладення штрафу на посадових осіб підприємства у розмірі від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 680 грн.). Повторне вчинення протягом року зазначеного порушення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємства у розмірі від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 680 до 850 грн.).
Будь-які виправлення щодо сум доходів застрахованих осіб та/або сум ЄСВ є підставою для проведення перевірки страхувальника.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"