Виправлення істотних помилок у податковій накладній

Не помиляються лише ті бухгалтери, які нічого не обліковують та не складають податкових накладних. Ця стаття не для них, а для облікових «бджілок», зайнятих нелегкою справою ПДВ-оподаткування
Зміст статті:

Проаналізуємо помилки у податковій накладній та ризики, пов’язані з ними. Розкриємо секрет їх виправлення та сформуємо основні правила коригування, що економлять час і гроші платника ПДВ.

Втрата первинних документів через руйнування офісу

План «А» складання податкової накладної (ПН) — не припускатись помилок. На жаль, його виконання залежить не лише від бухгалтера. Коли план «А» не вдався, бухгалтер переходить до плану «Б» — «Порятунок «рядового» податкового кредиту» — та виправляє помилки.

Бухгалтер діє на підставі Податкового кодексу України (ПК) та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307). Але в них є лише принципи виправлення помилок:

  • щоб виправити помилку у ПН, складають розрахунок коригування (РК), в якому зазначають виправлені дані (п. 192.1 ПК та п. 21 Порядку № 1307);
  • порядок складання РК та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) аналогічний до порядку, передбаченого для ПН;
  • не можна виправляти дату складання та порядковий номер ПН тощо.

Оскільки таких вказівок замало, під час складання РК маємо керуватися ще й роз’ясненнями податківців та вже усталеними на їх основі правилами коригування.

Помилку виправляють залежно від її суті. Адже помилки в ПН бувають різні: сумові та несумові, істотні та несуттєві, за які штрафують та які «прощають». Найбільше бухгалтера турбують істотні помилки, за які карають.

Отож, розберемось, як врятувати податковий кредит. А особливу увагу приділимо саме тим заходам із порятунку ПДВ-кредиту, без яких він «не виживе».

Несумові помилки

Постачальник товарів/послуг відображає податкові зобов’язання на дату їх виникнення, незважаючи та те, чи склав він ПН, чи вона правильна та навіть чи зареєстрував він її в ЄРПН.

Протилежна ситуація для покупця. Адже у нього податковий кредит виникає лише за ПН, зареєстрованою в ЄРПН.

Виправлення істотних помилок у податковій накладній Увага: предметом статті не є податковий кредит на підставі інших документів, зазначених у пункті 201.11 ПК

При цьому вона не повинна містити суттєвих помилок, якими є помилки у реквізиті «код УКТ ЗЕД» та інших обов’язкових реквізитах, якщо вони заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу), період, сторони та суму податкових зобов’язань (п. 201.10 ПК).

Ні ПК, ні Порядок № 1307, ні роз’яснення податківців не дають вичерпного переліку помилок, що заважають ідентифікувати операцію. Це дає можливість податківцям мати запас для «фіскальних ПДВ-варіацій» під час перевірок.

Отож, пригадаємо спершу несумові помилки. Тобто допущені у обов’язкових і необов’язкових реквізитах ПН, не пов’язаних із сумовим вираженням операції.

Виправлення істотних помилок у податковій накладній Увага: помилку у ПН виправляють, складаючи розрахунок коригування, в якому зазначають виправлені дані

Детальніше зупинимось на безспірно істотних помилках у обов’язкових несумових реквізитах ПН, які обов’язково виправляємо:

  • у даті складання ПН;
  • у податкових номерах постачальника та покупця;
  • в описі (номенклатурі) товарів/послуг;
  • у коді товару за УКТ ЗЕД.

Адже зазначені помилки не дають права на податковий кредит. Перші три помилки заважають ідентифікувати операцію (відповідно період, сторони операції та зміст). А помилку в коді УКТ ЗЕД прямо визначає ПК як істотну, що не дає права на податковий кредит.

Інші несумові помилки в обов’язкових реквізитах — привід для роздумів платників ПДВ. Істотні чи неістотні, заважають чи не заважають ідентифікації. До прикладу, у пункті 201.10 ПК нічого не сказано про суттєвість/несуттєвість помилки в коді послуг за ДКПП, «спорідненого» реквізиту до коду товару за УКТ ЗЕД. Тому й у платників ПДВ теж є деякі «ПДВ-лазівки».


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

зміст

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді