Розрахунок з підприємцями через касу

Чи має право підприємство розрахуватися із підприємцями просто через касу, оминаючи видачу коштів підзвітній особі?

СИТУАЦІЯ

Підприємство є платником податку на прибуток. Іноді воно придбаває товари, отримує роботи (послуги) у підприємців-єдиноподатників (другої, третьої груп). Чи має право підприємство розрахуватися із підприємцями просто через касу, оминаючи видачу коштів підзвітній особі?

Втрата первинних документів через руйнування офісу

РІШЕННЯ

Положення про порядок ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджено постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637). Його пунктом 2.2 передбачено, що підприємства (підприємці) розраховуються готівкою між собою і з фізичними особами через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. При цьому законодавство не зобов’язує розраховуватись із підприємцями винятково через підзвітних осіб.

Інструкція для касира, або Квест «Продай товар через РРО»

Розрахунок з підприємцями через касу
Тетяна Нижникексперт Експертус Головбух
Касиру не буває сумно: пробивай товар, контролюй стрічку в РРО, роздруковуй чеки, підклеюй звіти... Голова йде обертом. А раптом вимкнули світло чи зламався касовий апарат — куди бігти? Спокійно! Усе під контролем. «Головбух» розробив для вас пам’ятку

Підприємство має право виплачувати підприємцю готівку безпосередньо з каси. Водночас треба дотримуватися правил оформлення касових операцій. Зокрема, видачу готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводять за видатковими касовими ордерами, що їх виписують окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю (п. 3.5 Положення № 637). Видачу готівки касир проводить тільки особі, зазначеній у видатковому касовому ордері або видатковій відомості (п. 3.6 Положення № 637). Звичайно, такий порядок розрахунків можливий за умови, що підприємець не зобов’язаний використовувати РРО.

Варто нагадати, що за готівкових розрахунків між підприємством та підприємцем діє обмеження. Гранична сума готівкових розрахунків на добу становить 10 тис. грн. (п. 1 постанови Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 02.06.2013 № 210). Таке саме обмеження діятиме і тоді, коли підприємство придбаває товари (роботи, послуги) через підзвітних осіб.

Також варто зауважити, що єдиноподатники другої групи мають право надавати послуги тільки платникам єдиного податку або населенню (пп. 2 п. 291.4 Податкового кодексу України). Нехтування цією вимогою коштуватиме підприємцю щонайменше підвищенням групи.

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру

Розрахунок з підприємцями через касу
ГАВРИЛОВА Олена адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Едвайзер», Київ
Покроково і з прикладами про те: • Закон України «Про валюту і валютні операції»: головні положення (що залишилось, що скасовано, а що нового); • коли зміни починають діяти; • нормативно-правові акти, які втрачають силу; • валютні операції: інвестування без обмежень, кредити без реєстрації — заміна слів чи процедури; • ЗЕД: чи стане простіше працювати; • розрахунки в інвалюті в Україні та переказ коштів за кордон, купівля/продаж валюти: чи спростять відносини між українськими та іноземними підприємствами; • валютний контроль: які операції звільнені від контролю, а які підпадають під нього; • який порядок, хто і як здійснюватиме контроль; • відповідальність і санкції: які штрафи скасують, посилять чи доповнять


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді