Податкові зобов’язання — на дату складення податкової накладної

Податкова накладна складена в кінці минулого року, зареєстрована — на початку поточного року. Які дії продавця?

Податкова накладна складена в кінці минулого року, зареєстрована — на початку поточного року. Які дії продавця?

РІШЕННЯ

Податковий кодекс України (ПК) встановлює різні умови щодо включення ПДВ до складу податкового кредиту та податкових зобов’язань.

Вебінари для бухгалтерів 2025

Податкові зобов’язання та податковий кредит – умови формування

Так, згідно з пунктом 198.6 ПК не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів або послуг, не підтверджені, зокрема, податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Отже, лише зареєстровані в ЄРПН податкові накладні є для отримувача товарів (послуг) підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник ПДВ не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі зареєстрованої податкової накладної, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Якщо податкову накладну зареєстровано з порушенням терміну реєстрації, сума ПДВ, зазначена у такій податковій накладній, відноситься до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

У доповнення наведемо також вимоги пункту 201.10 ПК, згідно з яким відсутність факту реєстрації платником ПДВ — продавцем товарів (послуг) податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю на включення суми ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Податкові зобов’язання — на дату складення податкової накладної Увага: відсутність факту реєстрації продавцем податкової накладної в ЄРПН не звільняє його від обов’язку включення суми ПДВ по цій податковій накладній до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Ураховуючи зазначене, у разі порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної покупець має право на податковий кредит тільки після реєстрації податкової накладної з ЄРПН. У декларації з ПДВ він відображає суму ПДВ у тому звітному періоді, в якому зареєстровано податкову накладну, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

На продавця такі обмеження не поширюються. Він не має чекати реєстрації, а включає суму ПДВ, вказану в податковій накладній, до податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Виправлення помилок у звітності

У разі якщо продавець не включив на дату складення податкової накладної суму ПДВ до податкових зобов’язань, він може це зробити у наступних звітних періодах протягом 1095 днів з дати допущення помилки.

Для виправлення самостійно виявлених помилок дозволяється використовувати форму звітності, чинну на дату подання уточнення. Отже, починаючи з 01.02.2016 помилки з ПДВ виправляють виключно шляхом подання уточнюючого розрахунку за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

У такому разі платник ПДВ, який самостійно виявив факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, має сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання уточнюючого розрахунку.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді