Помилково отримали чи перерахували кошти: як повернути
Які наслідки помилкового платежу
Закон України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX (далі — Закон № 1591) виділяє два типи помилкових платежів:
- з вини банку — неналежна платіжна операція. Це платіжна операція, внаслідок якої з вини особи, яка не є ініціатором або надавачем платіжних послуг, здійснюється списання коштів з рахунку неналежного платника та/або зарахування коштів на рахунок неналежного отримувача чи видача йому коштів у готівковій формі (ч. 42 ст. 1 Закону № 1591).
- з вини платника — помилкова платіжна операція. Це платіжна операція, внаслідок якої з вини надавача платіжних послуг здійснюється списання коштів з рахунку неналежного платника та/або зарахування коштів на рахунок неналежного отримувача чи видача йому коштів у готівковій формі (ч. 69 ст. 1 Закону № 1591).
Вид помилки й особа, що винна у помилковому переказі коштів, визначають і процедуру виправлення ситуації.
До відома! Порядок повернення коштів залежить від того, хто винен у помилковому переказі.
Трапляється також ситуація, коли неналежними є і платник, і отримувач коштів. Але на практиці таке буває рідко. Вебінари для бухгалтерів 2025
Коли винний у помилковому переказі банк
Якщо банк порушив правила розрахункових операцій і помилково переказав грошові кошти, він несе відповідальність.
Порядок повернення коштів залежить від того, хто винний у помилковому переказі.
Якщо у помилковому переказі винний платник
Платник відповідає за точність інформації, яку зазначає у документі на переказ коштів (ч. 1 ст. 87 Закону № 1591). Відтак, якщо він неправильно обрав чи оформив платіжний інструмент, — це його помилка. І відповідає він за неї особисто. Тому, якщо, наприклад, банк переказав кошти за неправильними реквізитами, які платник зазначив у платіжному дорученні, притягнути банк до відповідальності навряд чи вдасться.
Правильно заповнити реквізити платіжки — обов’язок особи, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.
Як платник повертатиме свої помилково перераховані кошти, залежить від того, чи зарахували вже платіж на рахунок отримувача.
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Як обліковувати помилкові кошти
Розглянемо, як обліковувати помилкові кошти.
Оприбутковує отримувач
Помилково отримані кошти оприбуткуйте проведенням: Д-т 311 «Поточні рахунки в національній валюті» — К-т 685 «Розрахунки з іншими кредиторами».
Отримання і повернення чужих коштів не призводить до виникнення доходів або витрат. Значить, не впливає на бухгалтерський фінрезультат. Якщо прострочите платіж, визнайте пеню і включіть її до дебету субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки».
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Відображає платник
Неналежний платник відображає помилковий платіж проведенням: Д-т 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» — К-т 311. Коли кошти вам повернуть, зробіть зворотне проведення.