Чим ризикує покупець, якщо є податковий борг у постачальника

За даними податківців постачальник має податковий борг і його майно перебуває у податковій заставі. Розглянемо, чи зашкодять підприємству-покупцеві тимчасові фінансові проблеми постачальника.

Сумніви про те, чи є податковий борг у контрагента, цілком зрозумілі. Покупець прагне максимально захиститися від імовірних ризиків, а тому хоче дізнатися більше про свого контрагента. Як це зробити?

Передусім звернімося до законодавства. Податковий кодекс України (ПК) не встановлює окремих правил формування податкового кредиту, якщо майно постачальника перебуває у податковій заставі. Щоб віднести суми ПДВ до податкового кредиту, покупцеві товарів достатньо податкової накладної, яку склав і зареєстрував у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) постачальник — платник ПДВ. А після 01.07.2017 зареєстровану в ЄРПН податкову накладну взагалі не потрібно додатково підтверджувати (п. 201.10 ПК).

Тож покупець передусім має пошукати інформацію, чи є податковий борг у контрагента.

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Чи є податковий борг у контрагента

На сьогодні є можливість отримати дані про контрагента, використовуючи офіційно відкриті бази даних ДФС. Так, на офіційному веб-порталі ДФС є електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера».

Щоб перевірити, чи має платник податків податковий борг, необхідно ввести його код ЄДРПОУ або точну назву до одного з рядків пошукової форми. Система знайде інформацію серед баз даних, доступних для публічного використання, і покаже результати.

Інформацію про стан розрахунків платника податків із бюджетом (про наявність заборгованості) оновлюють на сайті щодня, крім вихідних і святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників у центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

Оскільки стан розрахунків платника податків з бюджетом може змінюватися щоденно, варто простежити інформацію щодо наявності податкового боргу. Можливо, вже сьогодні постачальник погасив свій податковий борг і завтра електронний сервіс покаже зовсім іншу інформацію. А якщо ні, і податковий борг збільшиться? Чи отримає у такому разі покупець товари, за які вже перерахував попередню плату? Та навіть якщо отримав товари, чи не відберуть їх зважаючи на виникнення права податкової застави на майно постачальника? Щоб визначитися, проаналізуємо основні податкові вимоги щодо застосування податкової застави.

Як спростити зустрічну звірку

Чим ризикує покупець, якщо є податковий борг у постачальника
Наталія Васильченкоголовний редактор системи «Експертус Головбух»
Кожні дві з трьох компаній щонайменше раз на квартал відповідають на запити податківців у межах зустрічної звірки. Ми підкажемо, що робити бухгалтерові, аби витрачати менше часу і зусиль на цю процедуру. Зокрема, нагадаємо, що замість паперових можна надавати електронні копії. І це не єдиний спосіб спростити зустрічну звірку.

Податкова застава, коли є податковий борг у контрагента

Податковий борг може виникнути навіть у сумлінного контрагента, що тимчасово має фінансові труднощі.

Своєю чергою, податкова застава є одним із дієвих способів забезпечити сплату платником податків грошового зобов’язання та пені, які він не сплатив у встановлений строк.

Зміст податкової застави полягає у тому, що платника податків, який має податковий борг, тимчасово обмежують і відчужують належне йому майно. Механізм застосування податкової застави містить глава 9 розділу ІІ ПК та Порядок застосування податкової застави контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 16.06.2017 № 586.

Зауважимо: податкової застави не застосовують, якщо сума податкового боргу платника не перевищує 60 нмдг (1020 грн).

Якщо платник податків не сплатив своєчасно суму грошового зобов’язання (визначену ним або органом контролю), орган контролю повідомить боржника телефоном, а потім надішле або вручить йому особисто податкову вимогу.

Чи застосовувати РРО у разі часткової оплати продукції через POS-термінал Читайте у продовженні статті:

  • як бути платнику, який отримав податкову заставу
  • чи може платник продати заставне майно


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

зміст


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді