Алкогольна ліцензія 2018: нюанси, які ви хотіли знати

Торгуєте алкоголем — отримайте ліцензію. Вона засвідчить, що ви маєте право провадити ліцензійний вид діяльності протягом визначеного строку.

Ліцензування є одним зі способів впливу держави на діяльність суб’єктів господарювання (п. 2 ст. 12 Господарського кодексу України). А ліцензія — це запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань про право суб’єкта господарювання провадити ліцензійний вид діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII; далі — Закон № 222).

Виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та алкогольними напоями підлягають ліцензуванню (п. 7 ч. 1 ст. 7 Закону № 222Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» вiд 19.12.1995 № 481/95-ВРдалі — Закон № 481).

Отже, якщо торгуєте алкоголем — отримайте ліцензію. Вона засвідчить, що ви маєте право провадити ліцензійний вид діяльності протягом визначеного строку (ст. 1 Закону № 481).

Ліцензії потрібно мати, коли торгуєте алкогольними напоями (крім столових вин) оптом і вроздріб, а також якщо експортуєте або імпортуєте алкоголь (ст. 15 Закону № 481).

Скільки коштує алкогольна ліцензія

Вартість і строки дії алкогольної ліцензії наведено у статті 15 Закону № 481. Для зручності ми виклали їх у вигляді таблиці:

Річна плата і строк дії ліцензії

Річна плата і строк дії ліцензії

Плату за ліцензію на право роздрібної торгівлі справляють щоквартально рівними частинами.

Дані про ЕККА (КОРО) записують до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Тому підприємець не зможе отримати ліцензію, якщо попередньо не зареєструє РРО у встановленому порядку. Про це стверджують податківці (лист від 03.06.2016 № 5984/Б/99-99-22-07-03-14).

Отже, якщо торгуєте алгоколем уроздріб, на кожне окреме місце торгівлі та ЕККА отримайте окрему ліцензію (ст. 15 Закону № 481).

Як отримати ліцензію на право продажу алкоголю

Щоб отримати алкогольну ліцензію, суб’єкт господарювання звертається до органу ліцензування із заявою. У заяві зазначає вид господарської діяльності, на провадження якої бажає одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля).

За потреби для заповнення заяви зверніться до суб’єкта надання адміністративних послуг.

Перелік адміністративних послуг, що їх надають органи контролю, розміщений на офіційному веб-порталі ДФС. Там знайдете й Інформаційні картки, розроблені на підставі наказу ДФС від 13.01.2015 № 7.

На сайті ДФС зазначено, що заяву і на оптову, й на роздрібну реалізацію алкоголю подають у довільній формі. А ось на сайті ДФС у Житомирській області розміщено форму такої заяви на роздрібну торгівлю алкоголем.

Зокрема, щоб отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, суб’єкт господарювання у заяві має зазначити:

  • назву юридичної або фізичної особи;
  • код ЄДРПОУ;
  • юридичну адресу;
  • адресу місця торгівлі;
  • місце торгівлі (тип об’єкта торгівлі за назвою: магазин, ресторан, бар, кафе, кіоск, павільйон);
  • інформацію про документ, що підтверджує право користуватися торговельним приміщенням;
  • орган ДПІ за місцем торгівлі;
  • орган ДПІ за місцем реєстрації суб’єкта;
  • строк дії ліцензії;
  • суму плати згідно із кількістю ЕККА;
  • підпис уповноваженої особи;
  • печатку (за наявності).

Важливо:

у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково запишіть дані про ЕККА (КОРО), які розміщені у місці торгівлі. 

Приклад такого переліку наводимо у таблиці:

Інформація про ЕККА (КОРО)

Інформація про ЕККА (КОРО)

Суб’єкти господарювання, які торгують алкоголем оптом, щомісяця до 10-го числа подають до органу, що видав ліцензію, звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в т. ч. імпорту й експорту) спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів за минулий місяць (ч. 3 ст. 16 Закону № 481).

Анулювання ліцензії на торгівлю алкогольними напоями

Орган, який видав ліцензію на торгівлю алкогольними напоями, може її анулювати (ст. 15 Закону № 481). Підстави для цього:

1) заява суб’єкта господарювання;

2) рішення про скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання;

3) несплата чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

4) рішення суду про встановлення факту, що суб’єкт господарювання:

  • незаконно використовує марки акцизного податку (стосовно імпортерів);
  • торгує алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;
  • переміщує алкогольні напої або тютюнові вироби поза митним контролем;

5) порушення вимог статті 15-3 Закону № 481 щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, або у не визначених для цього місцях.

Ліцензію анулюють і вважають недійсною з моменту, коли суб’єкт господарювання одержав письмове розпорядження про її анулювання (ЗІР, категорія 115.03).

Податківці наполягають: якщо суб’єкт господарювання не торгує вроздріб алкогольними напоями, проте не анулював ліцензію, платити наступний внесок все одно треба (ЗІР, категорія 115.03).

Якщо суб’єкт господарювання достроково анулює ліцензію, кошти, що він сплатив за ліцензію, не повертають (ЗІР, категорія 115.05).

Суб’єкт господарювання не мусить повертати органу ліцензування бланки ліцензій на виробництво, оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами після закінчення строку їх дії, а також у разі їх анулювання (ЗІР, категорія 115.05).

Також читайте : Алкогольна ліцензія — як обліковувати та відповідальність за торгівлю без ліцензії


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді