Ліцензії на продаж алкоголю 2025: вартість, документи, відповідальність

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Кому потрібні ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю алкоголем, скільки за них треба платити та які документи зібрати за оновленими правилами 2025 року, бланки заяв та порядки їхнього заповнення, бухгалтерський облік таких ліцензій — у статті

Що таке «алкогольні» ліцензії

«Алкогольні» ліцензії — це дозволи на здійснення господарської діяльності, що пов’язана з торгівлею, виробництвом, імпортом та експортом спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв. Необхідність таких ліцензій вимагають:

«Алкогольні» ліцензії: хто видає

Видачею «алкогольних» ліцензій займаються територіальні органи ДПС (ч. 2 ст. 51 Закону № 3817) — як і ліцензій на зберігання пального та інших підакцизних товарів. Однак ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями можуть надаватися в автоматичному режимі і тоді це здійснюється вже на рівні центрального органу ДПС (ч. 2 ст. 52 Закону № 3817).

Ліцензії всі електронні та існують як запис у Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (даліЄдиний реєстр).

Оновлення правил ліцензій на алкоголь з 1 січня 2025 року

Правила «алкогольного» ліцензування оновлені з 1 січня 2025 року, коли вступив у дію Розділ VII «Ліцензування» Закону № 3817 (п. 1 розд. XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817). Колишній Закон «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 № 481 втратив чинність.

Види «алкогольних» ліцензій 2025 та кому вони потрібні

Ліцензування діяльності з алкоголем регулює Закон № 3817. За ним є всього 9 видів «алкогольних» ліцензій (3 — на виробництво, 4 — на оптову торгівлю, 2 — на роздрібну торгівлю).

ВИДИ «АЛКОГОЛЬНИХ» ЛІЦЕНЗІЙ
(за ч. 2 ст. 41 Закону № 3817)

Товар, господарська діяльність з яким ліцензується

Ліцензії на право:

виробництва

оптової торгівлі

роздрібної торгівлі

спирт етиловий

+

+

спиртові дистиляти

+

+

алкогольні напої

+

+

+

сидр та перрі (без додавання спирту)

+

+

Отримувати згадані ліцензії мають суб’єкти господарювання, які провадять відповідні види господарської діяльності. При цьому на кожний вид господарської діяльності надається окрема ліцензія (ч. 3 ст. 41 Закону № 3817).

Однак із загального правила «алкогольного» ліцензування є винятки, — є суб’єкти господарювання, які можуть торгувати алкоголем без ліцензій.

Продукти, для яких не потрібна ліцензія на торгівлю алкоголем

Без ліцензії можуть продаватися такі продукти, що містять алкоголь:

  • безалкогольне пиво;
  • квас живого бродіння;
  • столові вина — роздрібна торгівля без відповідної ліцензії;
  • виноматеріали, що продаються суб’єктами господарювання первинного виноробства суб’єктам господарювання вторинного виноробства, — оптова торгівля без ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями (ч. 5 ст. 16 Закону № 3817);
  • вина виноградні, вина плодово-ягідні, напої медові, що продаються малими виробниками виноробної продукції — роздрібна торгівля без відповідної ліцензії, якщо такі напої без додавання спирту (ч. 12 ст. 16 Закону № 3817). Однак, якщо у такі напоїв був доданий спирт, то роздрібна торгівля, у т.ч. через Інтернет, має бути за ліцензією на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (ч. 7 ст. 16 Закону № 3817);
  • кава з вмістом алкоголю
  • шоколад, цукерки, кондитерські вироби з алкоголем.

Розберемо детальніше, чому не потрібна для деяких з вищезгаданих продуктів.

Безалкогольне пиво. Таке пиво не підпадає під визначення алкоголю та належить до зовсім іншої групи УКТ ЗЕД, тому ліцензія не потрібна. За визначенням алкогольний напій має вміст спирту етилового > 0,5 % об. з відповідними «алкогольними» кодами УКТ ЗЕД — 2203, 2204, 2205, 2206, 2208, 2103 90 30 00, 2106 90 (пп. «2» ст. 1 Закону № 3817). Однак безалкогольне пиво за визначенням має вміст спирту ≤ 0,5 % об. та має код іншої групи УКТ ЗЕД – 2202 (пп. «70» ст. 1 Закону № 3817).

Квас «живого» бродіння. Цей продукт також не вважається алкогольним напоєм та прямо згадується як виняток у групі 2206 УКТ ЗЕД (пп. «2» ст. 1 Закону № 3817).

Столове вино. Це алкогольний напій, що вироблений шляхом повного чи неповного збродження сусла або розчавлених ягід. Залежно від вмісту цукрів столове вино поділяється на сухе, напівсухе, напівсолодке. Однак реалізація цього продукту не ліцензується, оскільки:

  • «Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин)… здійснюватися… за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.» (ч. 7 ст. 16 Закону № 3817);
  • правила Закону № 3817 «не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими» (ч. 4 ст. 2 Закону № 3817).

Податківці не один раз підтверджували виняток щодо сухого вина, наприклад у консультації ДПС у Дніпропетровській області. Єдина умова, щоб продукт, який продається, дійсно був столовим вином за ДСТУ 4806:2007 (вміст цукру у межах 0,5-5 г/см³ вина; це сухе, напівсухе, солодке вино, у т.ч шампанське). Утім, на технічні нюанси можна не звертати увагу, бо визначити приналежність виноробної продукції до столових вин можна за інформацією на етикетці (колишнє, але актуальне за змістом роз’яснення ДПС 113.04 ЗІР).

Додамо, що «без ліцензії» це не означає відсутність обмежень на торгівлю в роздріб столовим вином. Наприклад, ним не можна торгувати:

  • у закладах освіти (див. ч. 1 ст. 70 Закону № 3817);
  • на ринках (ринок не відповідає визначенню місця торгівлі за ст. 1 Закону № 3817);
  • єдинникам групи 1 (у них у дозволеній діяльності продаж товарів може бути тільки на ринку).

При цьому оптова торгівля вином потребує відповідної ліцензії, оскільки виключень для сухого вина у вимогах до отримання оптової ліцензії немає (оскільки ч. 1 ст. 16 Закону № 3817).

Увага: роздрібна торгівля столовим вином можлива без «алкогольної» ліцензії.

Кава з вмістом алкоголю. Аналогічно безалкогольному пиву цей продукт має «неалкогольний» код УКТ ЗЕД. Податківці також погоджуються, що кава з додаванням алкоголю не входить до ліцензованих товарів (роз’яснення ГУ ДПС у Полтавській області). Однак щодо «алкогольної» кави часто перестраховуються — якщо заклад не продає у роздріб алкогольні напої, то там немає в меню й «кави з коньяком». Інакше, довести, що конкретна пляшка коньяку не продається у роздріб при перевірці податківцями може бути важко.

Шоколад, цукерки, кондитерські виробки з вмістом алкоголю. Ці продукти мають «неалкогольні» коди УКТ ЗЕД, тому їхня реалізація не ліцензується.

Чи потрібна ліцензія пре безкоштовній роздачі алкоголю

Так, треба. Алкоголь може роздаватися безкоштовно на семінарах, презентаціях, переговорах тощо. Податківці вважають таку ситуацію прирівняною до продажу (роз’яснення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП). Справа в тому, що продаж (реалізація) товарів за передбачає передачу прав власності на такі товари за плату або навіть безоплатно (пп. 14.1.202 Податкового кодексу України). Оскільки за умови безоплатної роздачі право власності змінюється, то це продаж і такому розповсюджувачу напоїв потрібна роздрібна ліцензія на алкоголь.

Коли одна «алкогольна» ліцензія заміняє іншу

Окрім ситуацій торгівлі алкогольними товарами, для яких ліцензія не потрібна взагалі, ще є ситуації, коли за наявності однієї з «алкогольних» ліцензій не потрібна ліцензія на продаж.

ВЗАЄМОЗАМІНА «АЛКОГОЛЬНИХ» ЛІЦЕНЗІЙ

Ліцензія, яка:

Умови (особливості) такої заміни

Норма Закону № 3817

потрібна, що заміняє іншу

не потрібна, якщо є «заміняюча» ліцензія

на виробництво алкогольних напоїв

на виробництво спиртових дистилятів

для малих виробництв дистилятів — виробництво спиртових дистилятів, виробництво та розлив у споживчу тару спиртних напоїв

ч. 16 ст. 3

на виробництво спиртових дистилятів

на оптову торгівлю спиртовими дистилятами

оптова торгівля спиртовими дистилятами власного виробництва

ч. 3 ст. 12

на виробництво алкогольних напоїв

на оптову торгівлю спиртовими дистилятами

для виробників — оптова торгівля спиртовим дистилятом, отриманим у результаті повного або часткового відбору спирту з алкогольних напоїв, одержаних у результаті повного або часткового збродження сусла, з метою зниження в них вмісту спирту (деалкоголізації)

ч. 6 ст. 12

на виробництво спиртових дистилятів

на оптову торгівлю спиртовими дистилятами

вивезення за межі митної території України спиртових дистилятів власного виробництва

ч. 6 ст. 15

на виробництво алкогольних напоїв (вин виноградних, вин плодово-ягідних або напоїв медових)

на оптову торгівлю алкогольними напоями

виробництво таких напоїв здійснюється з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних, медових) виключно власного виробництва (не придбаних)

ч. 4 ст. 16

на роздрібну торгівлю алкогольними напоями

на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додавання спирту)

при реалізації сидру та перрі (без додавання спирту)

ч. 8 ст. 16

на виробництво алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових)

на оптову торгівлю алкогольними напоями

малі виробництва виноробної продукції — якщо напої вироблені з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних, медових) власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених плодів, ягід, винограду, меду

ч. 10 ст. 16

на виробництво алкогольного напою — пива

на оптову торгівлю алкогольними напоями

малі виробництва виноробної продукції — при оптовій торгівлі*

ч. 13 ст. 16

* для роздрібної треба ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольним напоєм — пивом

Ліцензія на торгівлю алкоголем: скільки ліцензій взагалі потрібно

Стільки, скільки є місць торгівлі. Оскільки вони всі вносяться до єдиної бази та ліцензії, то не можна торгувати з місця, яке не внесене. Таким чином, не можна придбати ліцензію на магазин та торгувати алкоголем у іншому місці, навіть якщо воно тимчасове (роз’яснення ДПС у Тернопільській області).

Якщо місця торгівлі знаходяться в одному торговельному приміщенні за одною адресою, то достатньо однієї ліцензії. Наприклад, вони розміщені в одному магазині, кафе, які вважаються однією структурною одиницею. Однак плата знімається за кожний касовий апарат (РРО/пРРО), які розташовані у такій будівлі (колишнє, але актуальне за змістом роз’яснення ДПС 113.03 ЗІР).

Ліцензія на продаж алкогольних напоїв: ціна у 2025 році

Інформація про вартість алкогольних ліцензій узагальнюємо у Таблиці (ст. 50, 51 та 52 Закону № 3817). Усі ліцензії безстрокові.

ВАРТІСТЬ «АЛКОГОЛЬНИХ» ЛІЦЕНЗІЙ

Товар, господарська діяльність з яким ліцензується

Визначений законом розмір плати за ліцензію

Вартість ліцензії 2025 за:

квартал (=1/4 за рік)

рік

ліцензії на право виробництва:

спирт етиловий

0,15 МЗПна 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж

1200 грн

спиртові дистиляти

алкогольні напої

ліцензії на право оптової торгівлі:

спирт етиловий

85 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж

680000 грн

спиртові дистиляти

алкогольні напої (крім сидру та перрі (без додавання спирту)

алкогольні напої – для малих виробництв**:

  • дистиляти;
  • виноробна продукція;
  • пиво

4,5 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж

36000 грн

алкогольні напої без додавання спирту, вироблені з виноматеріалів власного виробництва***:

  • вина виноградні;
  • вина плодово-ягідні;
  • напої медові

5 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж

40000 грн

сидр та перрі (без додавання спирту)

0,15 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж

1200 грн

ліцензії на право роздрібної торгівлі:

алкогольні напої

1,5 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж за кожний окремий РРО/пРРО, що зареєстровані за адресою місця торгівлі

3000 грн

12000 грн

0,08 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж за кожний окремий РРО/пРРО, що зареєстровані за адресою місця торгівлі, – на території сіл і селищ

160 грн

640 грн

сидр та перрі (без додавання спирту)

0,15 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж – за кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування

300 грн

1200 грн

* МЗП на 1 січня 2025 = 8000 грн;

** у малих виробництв виноробної продукції обсяг виробництва ≤ 10000 декалітрів за календарний рік , пива — ≤ 10000 гектолітрів за рік, дистилятів — ≤ 20000 декалітрів (пп. «41», «42», «43» ст. 1 Закону № 3817). Однак ліцензія не потрібна на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, напоїв медових, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання (ч. 4 ст. 2 Закону № 3817);

*** за умови, що вони отримані шляхом переробки придбаних плодів, ягід, винограду, меду, які мають виключно українське походження (пп. «4» ч. 1 ст. 51 Закону № 3817)

Ліцензування діяльності з підакцизними товарами у 2025 році

Відповідальність за діяльність без ліцензій на алкоголь

За діяльність без ліцензій передбачена відповідальність (пп. «1», «12», «13» ч. 2 ст. 73 Закону № 3817).

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЬ БЕЗ «АЛКОГОЛЬНИХ» ЛІЦЕНЗІЙ

Вид порушення

Визначений законом розмір відповідальності

Відповідальність 2025

виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, без наявності ліцензії

200% вартості вироблених товарів (продукції) або вирощеного тютюну, або ферментованої тютюнової сировини, але ≥ 15 МЗП встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року

≥ 120000 грн

оптова торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами без наявності відповідної ліцензії

200% вартості реалізованих товарів (продукції), але ≥ 3 МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року

≥ 24000 грн

оптова або роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії

200% вартості реалізованих товарів (продукції), але ≥ 3 МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року

≥ 24000 грн

* МЗП на 1 січня 2025 = 8000 грн

Як отримати ліцензію на продаж алкоголю

Для отримання ліцензії на торгівлю алкоголем спочатку треба:

  • сплатити річну плату для оптової ліцензії та ¼ частину річної плати для роздрібної ліцензії, бо перший платіж здійснюється до отримання ліцензії (ч. 6 ст. 51 та ч. 6 ст. 52 Закону № 3817). При цьому за оптові «алкогольні» ліцензії плата «…справляється щорічно» (ч. 4 ст. 51 Закону № 3817), а за роздрібні — «щоквартально рівними частинами» (ч. 4 ст. 52 Закону № 3817);
  • подати Заяву на отримання відповідної ліцензії;
  • додати до Заяви платіжний документкопію платіжної інструкції з відміткою банку про сплату адміністративного збору за видачу ліцензії.

Інших документів немає. Наприклад, не треба довідку про реєстрацію РРО, оскільки така інформація у ДПС є.

Орган ДПС може прийняти рішення про відмову видачі ліцензії у строк не пізніше 20 р. днів з дня одержання від заявника заяви про отримання ліцензії (пп. «1» ч. 7 ст. 43 Закону № 3817).

Також про порядок отримання такої ліцензії – інформація на порталі «Дія», де я вказівки на ліцензію на:

Зверніть увагу, що ліцензії на сьогодні не паперові, а електронні. Виходить ніяких бланків ліцензій єдиного зразка не існує. Ліцензія — це просто запис у базі ЄДР.

Заява на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем

Заява на отримання «алкогольних» ліцензій на сьогодні не має офіційно затвердженої форми, тому подається у довільній формі (абз. 5 п. 3 Перехідних положень Закону № 3817). Однак слід зазначити обов’язкові відомості, які вимагаються для отримання ліцензії у:

  • загальному порядку — ч. 3 ст. 43 Закону № 3817;
  • автоматичному режимі — ч. 3 ст. 47 Закону № 3817.

Однак від Мінфіну у розділі «Проекти регуляторних актів для обговорення у 2024 р.» є проєкти:

  • Заява щодо ліцензій на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (Додаток 4.1);
  • Заява щодо ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (Додаток 5.1).

Також до цих заяв відповідні Порядки заповнення (Додаток 4 та Додаток 5).

Можна й зараз скористатися формами цих заяв. Все це є додатками до проєкту майбутньої постанови Мінфіну «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіаті».

Заява на отримання ліцензії подається у паперовій або електронній формі (ч. 2 ст. 43 Закону № 3817). Подати заяву в електронній формі зараз можна через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету платника податків. Заяву слід заповнити, а потім «роздрукувати» чи зберегти як файл з розширенням pdf.

Орган ДПС може прийняти рішення про відмову видачі ліцензії у строк не пізніше 20 р. днів з дня одержання від заявника заяви про отримання ліцензії (пп. «1» ч. 7 ст. 43 Закону № 3817).

Заява на отримання ліцензії на оптову торгівлю алкоголем (проєкт)

СКАЧАТИ

Порядок заповнення ліцензії на оптову торгівлю алкоголем (проєкт)

СКАЧАТИ

Заява на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем (проєкт)

СКАЧАТИ

Порядок заповнення ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем (проєкт)

СКАЧАТИ

Автоматичний режим видачі «алкогольних» ліцензій

Роздрібні «алкогольні» ліцензії можуть надаватися ДПС в автоматичному режимі у разі дотримання суб’єктом господарювання низки умов (ч. 1 ст. 47 Закону № 3817):

  • обов’язкова реєстрація або взяття на облік суб’єкта господарювання у ДПС та повідомлення таким суб’єктом господарювання про об'єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, через які буде здійснюватися відповідний вид господарської діяльності — у цьому разі роздрібну торгівлю алкогольними напоями (здійснюється через заяву за формою № 20-ОПП);
  • відсутність факту припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за рішенням ДПС, впродовж останніх 12 місяців (на дату подачі заяви). Якщо ця умова не виконується, то ліцензію можна отримати у загальному порядку;
  • відсутність податкового боргу із сплати акцизного податку та заборгованості із сплати штрафних санкцій, які були накладені ДПС;
  • інші вимоги, які пов’язані з нацбезпекою та забороною економічної співпраці з державою-агресором.

Якщо за результатами проведення перевірки інформації, що зазначена в заяві, програмним забезпеченням ДПС не виявляється підстав для відмови у наданні ліцензії, то тоді автоматично (ч. 6 ст. 47 Закону № 3817):

  • вносяться відповідні відомості до Єдиного реєстру;
  • формується і безоплатно направляється в електронній формі витяг з Єдиного реєстру про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Якщо заявнику відмовлено у наданні ліцензії в автоматичному режимі, то можна подати нову заяву після усунення причин, які були зазначені у повідомленні про відмову (ч. 11 ст. 47 Закону № 3817). Перелік підстав відмови є у частині 7 статті 47 Закону № 3817, зокрема, подання заяви про отримання ліцензії не за встановленою формою або з порушенням порядку її подання.

За що можуть позбавити ліцензії на продаж алкогольних напоїв

Ліцензії можуть позбавити за порушення правил торгівлі алкогольними напоями. Так, місце роздрібної торгівлі (див. визначення терміну у ст. 1 Закону № 3817) має відповідати таким вимогам:

  • площа ≥ 20 м2;
  • оснащення РРО або програмними РРО (незалежно від їхньої кількості) або є КОРО (незалежно від кількості).

Зверніть увагу на площу приміщення. Торгівля алкогольним напоями у приміщення з невідповідною площею є порушенням. Наприклад, як порушення буде зараховано торгівля у кіосках, певних малих архітектурних формах, переносних фургончиках, палатках, павільйонах, приміщення контейнерного типу (роз’яснення ДПС). Виняток — торгівля пивом.

Торгівля пивом здійснюється без обмеження площі.

Якщо магазин і кафе знаходяться в одному приміщенні, то ліцензія, як уже зазначалося, береться одна, адже вони вважаються однією структурною одиницею й знаходяться за однією адресою (роз’яснення ДПС 113.03 ЗІР). У визначенні місця торгівлі у статті 1 Закону № 3817 також мова йде про одне торгове приміщення (будівлю).

Бухгалтерський облік ліцензії на продаж алкоголю

Облік витрат на «алкогольні» ліцензії для оптової та роздрібної торгівлі можна вести як витрати майбутніх періодів, тобто за рахунком 39 «Витрати майбутніх періодів». У такому разі щомісяця здійснюється рівномірне списання:

  • 1/3 щоквартального платежу — для однорічних роздрібних ліцензій;
  • 1/12 річного платежу — для оптових ліцензій.

Подальше списання вартості ліцензії з витрат майбутніх періодів слід здійснювати за рахунком 92 «Адміністративні витрати» — як інших витрат загальногосподарського призначення (див. п. 18 НП(С)БО 16 «Витрати»).



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді