Демонтаж самовільно збудованого об’єкта — добровільно або через суд

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Верховний Суд України, погодившись із Вищим адміністративним судом, визнав припис органу державного архітектурно-будівельного контролю про знесення самовільної добудови передчасним.

Але при цьому не витлумачив норми права так, наче зазначений орган не має повноважень рекомендувати чи вимагати знесення самовільної добудови.

Орган держархбудконтролю має право здійснювати заходи із дотримання громадянами вимог містобудівного законодавства, приймати рішення з висновками про порушення законодавства в цій сфері діяльності, установлювати механізм усунення порушень.

При цьому рішення органу держархбудконтролю про демонтаж самовільно збудованого об’єкта не обов’язкове до виконання. Позаяк знесення таких об’єктів будівництва здійснюється в добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Тобто припис про демонтаж самовільної добудови не стосується права і не вимагає виконання обов’язку тому, що реальне виконання такого припису можливе під судовим контролем, у межах якого будуть захищені права адресата припису.

У результаті позовні вимоги про визнання протиправними дій органу держархбудконтролю щодо винесення припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил та визнання незаконним і скасування цього припису залишено без задоволення.

Постанова ВСУ від 23.02.2016 № 21-3930а15


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Єдиний податок 2025: ставки, групи, ліміти, звітність і сплата для ФОП

Що таке єдиний податок? Єдиний податок передбачає звільнення від сплати деяких податків, більш прості підходи до ведення обліку та звітності. На ньому можуть перебувати як юрособи, так і фізособи-підприємці. Про групи єдиного податку в 2025 році, про єдиний податок і воєнний стан, хто може перебувати на кожній з них та за яких умов, а хто взагалі не має права бути єдинником — у цьому огляді
305864

Головне для бухгалтера в липні 2025

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у липні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у липні. Ми постійно актуалізуємо дані в огляді. Роботи, як завжди, багато, але разом ми впораємось! Стежте за оновленнями і листами від Експертно-правової системи «Експертус Головбух» , щоби не пропустити важливе для себе
637

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79184

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721538

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді