Чоловік не всиновив дитину дружини від першого шлюбу: чи матиме право на ПСП

Лист ГУ ДФС у Хмельницькій обл. від 26.06.2018 № 2849/ІПК/22-01-13-01-21

Якщо чоловік не усиновив дитину дружини від першого шлюбу, він не зобов’язаний утримувати таку дитину. Тому він не має права на податкову соціальну пільгу згідно підпунктом 169.1.2 ПК.

Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності

Виникнення прав та обов’язків матері, батька і дитини визначає стаття 121 Сімейного кодексу України (СК). Батьки зобов’язані утримувати дитину, поки вона не досягне повноліття. Звільнити батьків від обов’язку утримувати дитину може лише суд (п. 2 ст. 188 СК).

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини (ст. 141 СК).

Дитину можна всиновити. Для цього усиновлювач має за рішенням суду прийняти дитину у свою сім’ю на правах дочки чи сина (ст. 207, 208 СК).

Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов’язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини (п. 4 ст. 232 СК).

Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 100% суми пільги, встановленої підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України (ПК), — у розрахунку на кожну таку дитину. У 2018 році така пільга становить 881,0 грн.

Граничний розмір доходу, який дає право отримувати податкову соціальну пільгу одному з батьків відповідно до підпункту 169.1.2 ПК, визначають як добуток суми, визначеної у абзаці першому підпункту 169.4.1 ПК, та відповідної кількості дітей.

Податкову соціальну пільгу починають застосовувати до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати із дня, коли роботодавець отримав заяву від платника податку про застосування пільги та документи, що підтверджують таке право.

Перелік таких документів і порядок їх надання затверджено постановою КМУ «Про затвердження Порядку надання документів для застосування податкової соціальної пільги» від 29.12.2010 № 1227 (пп. 169.2.2 ПК).


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкова соціальна пільга: розмір, отримання, застосування

Зміна прожиткового мінімуму на початку року оновлює й податкові соціальні пільги (ПСП). Яким є розмір податкової соціальної пільги у 2024—2025 рр., коли вона нараховується, «дитячі» ПСП, документи для отримання пільги, приклади застосування ПСП, її особливості у одиноких матерів, працюючих студентів, «афганців», «чорнобильців», «АТОвців», пенсіонерів, осіб з інвалідністю – у консультації
359987

Податкова соціальна пільга 2019

Щороку змінюється низка показників, які впливають на соціальні гарантії – це, в першу чергу, мінімальна зарплата та прожитковий мінімум. Впливають вони й на податкову соціальну пільгу, яка використовується при розрахунку податку на доходи фізичних осіб з зарплати працівників. Хто має право на податкову соціальну пільга у 2019 році, чому дорівнює податкова соціальна пільга 2019 – відповіді знайдете у цьому огляді.
129999

Як застосовувати ПСП під час нарахування відпускних

Комірник Іван Васильович іде у відпустку з 14.08.2017. За дев’ять робочих днів бухгалтер Марія Семенівна нарахувала йому зарплату, за інші 18 календарних днів — відпускні. Іван Васильович виховує двох неповнолітніх дітей, тому написав заяву на застосування податкової соціальної пільги. Допоможемо Марії Семенівні правильно її застосувати.
7841

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді