ВІДМОВИЛИ У РЕЄСТРАЦІЇ ПН: ЗВЕРТАЄМОСЯ ДО СУДУ
Система моніторингу податкових ризиків при реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (ПН/РК) зарекомендувала себе як ефективний інструмент у боротьбі з мінімізаційними схемами з ПДВ. За час свого існування вона кілька разів змінювалася і з кожною новою ітерацією все ефективніше виконувала свою функцію: бути стримуючим фактором для несумлінних платників, що у незаконний спосіб отримують податкові вигоди, одночасно забезпечуючи дотримання прав та гарантій законослухняних платників податків.
Наразі порядок зупинення реєстрації ПН/РК регулює постанова КМУ «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 11.12.2019 № 1165, яка набрала чинності 01.02.2020.
Відтепер критерії ризиковості платника ПДВ затверджені саме Кабміном. Це усунуло всі суперечливі моменти, які мали місце під час чинності постанови КМУ від 21.02.2018 № 117 та які стосувалися питань затвердження таких критеріїв ДПС. Іншою істотною зміною є виведення з-під правового регулювання постанови КМУ № 1165 порядку прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН /РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Проте такий порядок затвердили наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.
Важливим нововведенням постанови № 1165 стало внесення змін до ознак безумовної реєстрації та показників позитивної податкової історії, у разі відповідності яким не зупиняється реєстрація ПН/РК в ЄРПН. Тобто, платник податку зацікавлений у своєчасній та повній сплаті ПДВ, інших податків і зборів та ЄСВ, що сприяє стимулюванню дотримання законодавства про працю, в частині офіційного працевлаштування.
Також для упередження формування фіктивного податкового кредиту несумлінними платниками податку, які підлаштовуються до ознак та показників, за якими реєструють ПН/РК в ЄРПН, внесені зміни до критеріїв, за якими проводять автоматизований моніторинг. Ці зміни сприятимуть наповненню бюджету та запобіганню мінімізаційним схемам.
Разом з тим, постанова № 1165 забезпечує кращий захист прав платників податків. Зокрема, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН за результатами розгляду пояснень та копій документів тепер не може перевищувати 5 робочих днів. Раніше максимальний строк становив 7 робочих днів.
З огляду на те, що всі рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН приймає комісія регіонального рівня, платник податку тепер може оскаржити рішення про відмову в адміністративному порядку, що забезпечує швидке досудове вирішення спору.
Крім того, у разі включення суб’єкта господарювання до переліку ризикових платників він може подати в електронному вигляді інформацію та копії щодо спростування відповідності критерію ризиковості документів до комісії регіонального рівня, яка протягом 7 робочих днів зобов’язана прийняти відповідне рішення.
Отже, урегулювали вирішення спірних питань щодо відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості. Знизили затрати часу платника податку для вирішення зазначеного питання та зникає необхідність відвідування контролюючого органу.