ТОВ не повністю виплачує частку учасникові, який вибув

397
Автор
юрист-експерт із податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

У ТОВ змінився склад учасників: один з засновників вийшов. Однак протягом строку, встановленого законом, ТОВ не виплатило в повному обсязі частку цьому учаснику. Яка передбачена відповідальність ТОВ за непроведення розрахунків повністю із учасником, який вийшов?

Відповідь

Протягом одного року із дня, коли ТОВ дізналося або мало дізнатися про вихід учасника, воно зобов’язане виплатити такому колишньому учасникові вартість його частки (ч. 7 ст. 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 № 2275-VIII). У статуті товариства, що діє на момент виходу учасника, може бути встановлений інший строк для проведення такої виплати.

Якщо ТОВ порушить такий обов’язок, в учасника, який вибув, виникає право звернутися до суду, аби захистити своє порушене право — стягнути з товариства належну йому виплату.

Несвоєчасна чи неповна виплата або невиплата учасникові належних йому сум під час його виходу з товариства є порушенням грошового зобов’язання і зумовлює призводить наслідки, передбачені у статті 625 Цивільного кодексу України (лист Вищого господарського суду від 27.02.2012 № 01-06/224/2012).

Тобто ТОВ має відшкодувати учасникові інфляційні втрати і виплатити 3% річних. Причому ця вимога стосується лише заборгованості у грошовій формі.

На заборгованість у натуральній формі санкцій у вигляді 3% річних та інфляційних не нараховують. Маємо на увазі ситуацію, коли частину майна, належну учасникові, який виходить зі складу ТОВ, вирішили видати, наприклад,  товаром або основними засобами.

 

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

 

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір в умовах воєнного стану: як оформити призупинення

Війна, на жаль, внесла зміни в наше життя. І трудове законодавство теж. З’явилася та процедура, якої раніше не було, ― призупинення трудового договору. Що це? Чим призупинення відрізняється від зупинення трудового договору та простою, як його оформити й показати у табелі та звітності ― у консультації
79184

Ліцензування підприємства: правила, відповідальність, бухгалтерський облік

Хочете почати торгівлю алкоголем чи стати туроператором, відкрити стоматкабінет? А може є потреба зберігати на території підприємства пальне? Ну що ж, вам доведеться отримати спеціальний дозвіл — ліцензію. Про ліцензування окремих видів господарської діяльності мова піде в сьогоднішній консультації: види діяльності, документи, загальні правила, зміни 2025, відповідальність, штрафи й особливості бухгалтерського обліку за НП(С)БО та МСФЗ
22326

Продаж корпоративних прав 2025

Бізнесом володіють через корпоративні права. Контроль, дивіденди, управління — це те, що вони забезпечують. Однак від них вирішили позбутися. Як оподатковується продаж корпоративних прав? На яких рахунках відображаються корпоративні права? Особливості продажу в учасників ТОВ, повідомлення про зміни у кінцевих бенефіціарах, юридичне оформлення та інвестиційний прибуток у фізосіб. Про все це — у консультації
51302

Консалтингові послуги: документальне оформлення, облік, оподаткування

Порада у веденні бізнесу може йти на вагу золота. Радитися доводиться з різних питань: юридичних, податкових, бухгалтерських, маркетингових, управлінських і не тільки. Як відкрити бізнес, як оптимізувати податки, як забезпечити збут товару, як документально все оформити. Без ефективного вирішення цих питань бізнес швидко може зійти нанівець. Про консалтингові послуги в Україні розповімо у консультації
21397